Moldova;energiafüggőség;orosz gáz;

Megszüntették az energiafüggőséget – dicsekedett Dorin Recean

- Moldova lerázta az orosz igát

Az ukrajnai háború tavalyi kitörése óta folyamatos közvetlen veszélyben élő, gazdasági-energetikai-politikai válságok sorával megküzdő egyik legkisebb volt szovjet tagköztársaság végképp megszabadulni látszik Oroszország befolyásától. Moldova idén márciustól felszámolta az orosz energiafüggőséget, a napokban pedig megkezdte a posztszovjet térséget összefogó, Moszkva által ellenőrzött Független Államok Közösségéből (FÁK) való kivonulást.

Kedden jelentette be a chisinaui kormány, hogy Moldova kilép a FÁK Parlamentközi Közgyűléséből, tegnap elindította a FÁK egyes megállapodásaiból való kilépési eljárásokat is. A tagságot egyelőre nem szüntetik meg, hiszen az országnak számos olyan kötelezettségvállalása, szerződése van más FÁK tagállamokkal, amelyeket teljesítenie kell, és amelyekre szüksége van, felmondásuk csak abban az esetben ésszerű, ha azokat kétoldalú egyezményekkel helyettesítik. Összességében mintegy 400 megállapodás felülvizsgálatáról van szó, Dorin Recean miniszterelnök elmondása szerint azonban a folyamatot felgyorsítják.

Ez minden bizonnyal nem érte meglepetésként az orosz szervezőket, hiszen az Ukrajna elleni háború kirobbantása után az Európa-párti moldovai kormányzat korlátozta az ország részvételét a FÁK rendezvényein, az EU-tagjelöltség tavaly júniusi elnyerése után pedig Moldova felfüggesztette részvételét a FÁK-ban, Maia Sandu elnök pedig decemberben már bejelentette a kivonulási szándékot.

Bármennyire bonyolult és hosszadalmas folyamatnak tűnik a FÁK tagság végleges megszüntetése – amire márcsak azért is szükség van, mert nehezen összeegyeztethető az EU integráció és a FÁK tagság egyidejű fenntartása – minden bizonnyal nem nehezebb, mint az orosz energiahordozóktól való függőség felszámolása. Márpedig ezt néhány hónap alatt megvalósította a háború kezdetén még 100 százalékosan az orosz energiától függő kis ország.

A moldáv kormány március elején jelentette be, hogy az ország többé nem fogad orosz gázt, és nem tűri el a többé az orosz gázóriás, a Gazprom "zsarolását" a szállítás kifizetésének nehézségei miatt. Dorin Recean miniszterelnök tegnap a Romániában megrendezett kétnapos Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon megerősítette: Moldovai Köztársaság meg tudja oldani az ellátást az Oroszországból érkező gáz és energia nélkül.

Recean bejelentése a nemzetközi média figyelmét is felkeltette, hiszen a télen még a Gazprommal folytatott kifizetési vita, az orosz zsarolás miatt Moldovában igen komoly energiaválság alakult ki. Európa egyik legszegényebb és legkisebb országának teljesítménye azonban azt igazolja, hogy igenis, meg lehet szabadulni az orosz energiafüggőségtől akár rekord időn belül is, még azoknak az országoknak is, amelyek gazdasága nagymértékben az orosz energiára épül.

Hogyan sikerült ez Moldovának? Mindenekelőtt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól kapott 300 millió eurós hitel segítségével, az EU, Románia, Németország és az Egyesült Államok anyagi támogatásával tudta biztosítani ellátását az európai forrásokból. És e támogatás folytatódik. A román kormány szerdán jóváhagyta a Románia és a Moldovai Köztársaság közötti földgáz- és villamosenergia-hálózatok összekapcsolását. Németország ugyanekkor jelentett be egy újabb, ezúttal 48,7 millió eurós vissza nem térítendő támogatást elsősorban zöld energiatermelés és az energetikai hatékonyság növelésére. Az Egyesült Államok februárban hagyott jóvá egy 300 millió dolláros segélyt Moldova orosz energiafüggősége felszámolásának támogatására.

Az Európai Bizottság januárban 145 millió eurós kiegészítő támogatást javasolt a tagjelölt országnak a korábban meg megígért egymilliárd eurós csomaghoz. Az uniós pénzügyi támogatás feltétele a gazdasági reformok, a jogállamiság megerősítése, az energiabiztonság és a korrupció elleni küzdelem terén elért eredmények felmutatása, de Moldova mindeddig példás tanulóként teljesített.