Ukrajna;Egyesült Államok;F-16;harci repülőgépek;orosz-ukrán háború;exkluzív;

Rengeteg kérdőjel sorjázik az F-16-osok átadása körül, de Ukrajna jól fog járni

A Biden-kormányzat nemrég hozzájárult, hogy európai szövetségesei amerikai gyártmányú harci gépeket adjanak át Ukrajnának és kiképezzék használatukra az ukrán vadászpilótákat. A terv előnyeit és hátrányait alaposan mérlegelték, a várakozások mégis visszafogottak.

Az F-16-os Fighting Falconok átadásáról a G7-csoport hirosimai értekezletén bejelentett fordulatot az ukrán elnök történelmi döntésnek nevezte, amely nagymértékben megerősíti majd légierejüket. Volodimir Zelenszkij azóta kért nyugati vadászgépeket, hogy Oroszország 2022 februárjában lerohanta országát, ám az Egyesült Államok sokáig elzárkózott ettől, arra hivatkozva, hogy Moszkva a konfliktus fokozásával reagálna, és Ukrajnának más fegyverekre jóval nagyobb szüksége van háborús erőfeszítéseihez.

Nem volt világos, hogy Biden miért éppen 15 hónappal az orosz invázió kezdete után döntött úgy, hogy jóváhagyja F-16-osok átadását. Kormányzata hasonlóan tartott az eszkalációtól más fegyverkategóriák, például a HIMARS rakétavetők, a Patriot légvédelmi rendszerek és az M1A1 harckocsik szállítása miatt, de a tiltakozásokon túl Oroszország további lépéseket nem tett.

Az F-16-osok ügyében beállt fordulat számos kérdést vet fel, de a legfőbb, hogy ezek a gépek mennyiben járulnak Ukrajna háborús győzelméhez. A válasz nem egyértelmű – vélte Daniel L. Davis amerikai szakértő. Tekintetbe véve a pilóták alapkiképzésén túl a légi harc elsajátításához, a karbantartók kiképzéséhez, valamint a karbantartási felszerelések, pótalkatrészek és a fegyverzet teljes kontingensének biztosításához szükséges jóval hosszabb időintervallumokat, „az F-16-osok leszállítása a 2024-es évet is igénybe veheti”. A kormányzat döntését bíráló szakértő szerint bár az F-16-os a világ egyik legjobb, 4. generációs vadászgépe, hatékonysága elsősorban azon múlik, hogy egy integrált parancsnoki és harcvezetési rendszer elemeként vetik-e be, az AWACS légtérellenőrző repülőgépek támogatásával, erről azonban eddig nem esett szó.

Eközben Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) védelempolitikai elemzője a Népszavának arról beszélt, bár a harcedzett ukrán pilóták F-16-osokra való átképzésének időtartamát amerikai szakértők ma már mindössze 16-17 hétre teszik, ez még mindig nem azt jelenti, hogy (az átadni tervezett flotta) a most kezdődő ukrán ellentámadást befolyásoló eszköz lehet. Inkább Ukrajnának a mostani offenzíva utáni újrafegyverzését, védelmi és elrettentési képességének a megerősítését, illetve megteremtését szolgálhatja – mondta Csiki Varga Tamás.