Európai Unió;Szijjártó Péter;Koszovó;

- Szijjártó Péter: Az Európai Unió intézményeinek lassúsága is tehet a koszovói válságról

Pedig a magyar kormány aztán megállás nélkül mondja Brüsszelben, hogy bővíteni kellene.

„Magyarországnak az a kifejezett érdeke, nemzetbiztonsági érdeke, hogy a Nyugat-Balkánon béke és nyugalom legyen” – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter az egyiptomi külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján, hétfőn.

Szijjártó Péter azt mondta, ezért is hangsúlyozzák állandóan Brüsszelben az Európai Unió bővítésének fontosságát.

„Sajnos a tagországok döntő többsége ellene van a bővítésnek, az európai intézmények kifejezetten lassúak, holott teljesen világos, hogy az európai integráció az egy jó eszköz arra, hogy ebben a térségben is béke és nyugalom legyen”

 fogalmazott.

Egyúttal emlékeztetett, hogy ezért is szolgálnak magyar katonák Koszovóban az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) kötelékében. A hétfői eseményekről szólva kijelentette, a magyar katonák helytálltak, a magyar katonákra büszkék lehetünk, hiszen az olasz-amerikai parancsnokság alatt végrehajtott műveletben a magyar katonák a kapott parancsoknak megfelelően jártak el, a feladataikat a kapott parancsoknak megfelelően látták el.

A sebesült katonákról szólva kijelentette, 15 sebesült katonát kellett kórházban ellátni, életveszélyben szerencsére nincsen senki. A Honvédelmi Minisztérium, illetve a Honvédség által a helyszínre küldött orvoscsoport majd el fogja dönteni, hogy kit kell hazaszállítani, vagy kinek lesz elegendő a helyi ellátás. Arról egyelőre nincs döntés, hogy vezényelnek-e magyar katonákat a sérült vagy sebesült katonák helyére.

Kapott kérdést azzal kapcsolatban is, hogy az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber a török elnök vasárnapi győzelme után azt mondta, végleg félre kell tenni az Ankarával kapcsolatos uniós tárgyalásokat.

Erről szólva a tárcavezető kijelentette, nincsen semmi új a nap alatt. „Hogyha egy országban olyan választási eredmény születik, ami nem tetszik Brüsszelnek, nem tetszik a liberális mainstreamnek, akkor azonnal fenyegetőzni kezdenek. Magyarország  és Törökország esetében is kudarcot vallott az a modell, hogy mesterségesen, kívülről inspirálva, külső beavatkozással és külső finanszírozással mindenkit egyesítenek az éppen aktuális kormánnyal vagy kormányzattal szemben” – magyarázta. 

Én azt hiszem, hogy mindenki számára világos kéne, hogy legyen, hogy az Európai Uniónak az az érdeke, hogy egy kölcsönös tiszteleten alapuló stratégiai együttműködést építsen fel Törökországgal – vélekedett Szijjártó Péter. 

A Népszava hónapok óta folyamatosan foglalkozik a témával.