Oroszország;Dél-Afrika;letartóztatás;Vlagyimir Putyin;

- Meghátrált Dél-Afrika, már nem is annyira akarják letartóztatni Putyint

Lázasan keresik a kiskaput, miként tudnak kibújni a rendelkezések alól, hogy vendégül láthassák a háborús bűncselekményekkel gyanúsított orosz elnököt. 

A dél-afrikai kormány közlése szerint kiterjesztik a diplomáciai mentességet minden olyan nemzetközi vezetőre és tisztségviselőre, akik részt kívánnak venni az öt jelentős feltörekvő gazdaság társulásának (BRICS) augusztusi csúcstalálkozóján – írja a CBS. 

Mindennek azért van jelentősége, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen háborús bűncselekmények gyanúja miatt adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).

Ennek értelmében az országnak kötelessége lenne letartóztatni az elnököt, de a jelek szerint igyekeznek ezt kikerülni valahogy. Áprilisban Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök egy tárcaközi bizottságot nevezett ki az ügy kivizsgálására, amelynek vezetője az elnökhelyettes, Paul Mashatile volt. A CBS úgy értesült, hogy a kormány tüzetesen megvizsgálta az ICC-t létrehozó Római Statútum szövegét, s ebben találtak egy olyan kiskaput, amely lehetővé tenné a háborús agresszor elnök személyes részvételét a csúcson. 

Mivel Dél-Afrikának nem egyértelmű az álláspontja az ukrajnai háborúval kapcsolatban, ezért az Egyesült Államokkal való viszonya meglehetősen feszült. Az Egyesült Államok dél-afrikai nagykövete a hónap elején azzal vádolta meg Dél-Afrikát, hogy 2022 decemberében titokban fegyvereket szállított Oroszországnak. Reuben Brigety szerint ez alapvetően elfogadhatatlan. Dél-Afrikát és Oroszországot szoros kapcsolat fűzi össze, amely az apartheid éveire datálódik. Moszkva támogatta a ma kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszust, amikor az még felszabadító pártként küzdött a rasszista rezsim felszámolásáért.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter – aki jelenleg Kenyában tartózkodik – megerősítette, hogy részt vesz a BRICS külügyminiszterek e hét végén Fokvárosban tartandó találkozóján. 

A spanyol kormányfő vállalta a választási kudarc felelősségét első értékelőjében, majd hétfőn délben, a rivális pártokat és a spanyol elemzőket egyaránt meglepve bejelentette lemondását és előrehozott választások kiírását a hatályos törvények szerinti első lehetséges időpontra, július 23-ra.