Spanyolország;Pedro Sánchez;spanyol választás;

Elbukta a főpróbát Pedro Sánchez

A spanyol kormányfő vállalta a választási kudarc felelősségét első értékelőjében, majd hétfőn délben, a rivális pártokat és a spanyol elemzőket egyaránt meglepve bejelentette lemondását és előrehozott választások kiírását a hatályos törvények szerinti első lehetséges időpontra, július 23-ra.

Nagyarányú vereséget szenvedett a Pedro Sanchez miniszterelnök vezette Spanyol Szocialista Munkapárt, a PSOE a vasárnap megrendezett helyhatósági választáson, a jobbközép konzervatív Néppárt, a PP gyakorlatilag átvette a hatalmat az autonóm régiókban és a nagyvárosokban. Szép eredményt tudhat magáénak a jobbközép partnerévé avanzsált szélsőjobboldali, neofasiszta Vox is.

A 17 spanyol régióból 12-ben tartották meg vasárnap a voksolást (ötben jövőre választanak), a szocialisták által kormányzott 10 autonóm régióból 6-ot fölényes győzelemmel visszaszerzett a Néppárt, és a településeken, mindenekelőtt a nagyvárosokban is egyértelműen megnyerte a választást. A tíz legnagyobb spanyol város közül hétben – köztük Madridban, Sevillában és Valenciában is – a PP nyert. A Néppártra több mint 7 millió szavazó, a választásra jogosultak 31,5 százaléka voksolt, a PSOE-t 6,2 millió szavazópolgár támogatta, ami 28 százalékot hozott Sanchez pártjának.

A helyi és regionális választásokat a Sanchez politikájáról szóló országos népszavazássá változtató Alberto Núnez Feijóo Néppárt-elnök elsődleges célját elérte – az önkormányzati választásokon a legtöbb szavazatot szerzett párt lett. Koalíciós partnerre szorul ugyan a PP, amely minden elemző szerint a jelenlegi spanyol politikai viszonyok közepette nem lehet más, mint a szélsőjobb Vox, de a konzervatív jobbközép formáció már évek óta regionális szinten, szükség esetén hajlandó együttműködni a Franco utáni időszak első neofasiszta spanyol pártjával.

Sanchez vállalta a választási kudarc felelősségét első értékelőjében, majd hétfőn délben, a rivális pártokat és a spanyol elemzőket egyaránt meglepve bejelentette lemondását és előrehozott választások kiírását a hatályos törvények szerinti első lehetséges időpontra, július 23-ra. Eredetileg decemberben rendezték volna meg az általános választásokat, de Sanchez a kormánya politikájáról szóló népszavazásnak kikiáltott vasárnapi voksolást akként is tekintette. Közleményében leszögezte:

bár a vasárnapi szavazásnak önkormányzati és regionális hatálya volt, az eredmény olyan üzenetet közvetít, amely túlmutat ezen, ezért „miniszterelnökként és a PSOE főtitkáraként magamra vállalom a felelősséget az eredményekért”.

Sanchez indoklásában kitért arra is, hogy a geopolitikai helyzet okozta nehézségeken túlmenően Spanyolország előtt egy másik fontos kihívás és felelősség is áll – az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége, mindez együtt pedig szükségessé teszi a népakarat tisztázását. „Egyetlen tévedhetetlen módszer van e kétségek feloldására. Ez a módszer pedig a demokrácia, és ezért úgy vélem, hogy a legjobb, ha a spanyolok késedelem nélkül felszólalnak, hogy meghatározzák az ország politikai irányvonalát”, szögezte le a spanyol kormányfő.