oktatás;Magyarország;tüntetés;diák;tanár;

2023-05-30 19:15:00

A budai Várban virrasztanak a diákok, pezsgővel és munkavédelmi sisakkal várják Orbán Viktort

Kedd este 6 órakor a diákok a Sándor-palotához vonultak virrasztani, tiltakozásul a pedagógusi státusztörvény ellen.

Az Egységes Diákfront felhívására kedd este 6 órakor a budai Várban Novák Katalin köztársasági elnök hivatala elé vonulnak azok a diákok, akik szeretnék, ha az Orbán-kormány lemondana a pedagógusok közalkalmazotti státuszának a megváltoztatásáról. 

Ez egy tüntetéssorozat első felvonása, a diákok virrasztani fognak a Karmelita kolostor előtt, június 1-én pedig a Tanítanék Mozgalom szerint az egész országot megmozgató akciót szerveznek a pedagógusi státusztörvény ellen. Ma este néhány tucat diák jelent meg a budai Várban, sátrat építenek. Egy szervező kérdésümkre elmondta, több napi terveznek maradni, minimum június1-ig, a Tanítanék Mozgalom tüntetéséig.

Szerda reggel 8-kor adják át neki, amikor jön a kormányülésre. Legalábbis megpróbálják. 

Amíg  a Facebook-esemény tanúsága szerint 173 ember jelezte, hogy részt vesz a ma esti megmozduláson, a június 1-i tüntetésekre több mint 1300-an akarnak elmenni. A budapesti demonstráció délután 5 órakor kezdődik a Belügyminisztérium előtt. Bár ma este a diákok azt követelik, hogy Novák Katalin ne írja alá a pedagógusi státusztörvényt – amelyet csak bosszútörvényként emlegetnek – aláírni egyelőre nincs mit, a jogszabályt még be sem nyújtották és így nem is fogadhatta el az Országgyűlés.  

A diákok legutóbbi két és fél tüntetését kísérte némi erőszak, a Karmelita kolostor előtt a rendőrök könnygázzal válaszoltak a kordonbontási akciókra, május 19-én pedig a Lendvay utcai Fidesz-székház előtt már nem készenléti,. hanem rohamrendőrök várták őket.

Ami a pedagógusi státusztörvényt illeti, Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára május 17-én az InfoRádióban azt mondta, az Orbán-kormány a pedagógus-életpályamodell – benne a státusztörvény – tervezetéről 15 alkalommal egyeztetett, tízszer szakszervezetekkel, öt esetben pedig más szereplőkkel. Az Orbán-kormány 34 tartalmi kérdésben változtatott az álláspontján. Amihez ragaszkodnak – fűzte hozzá – az a 22-26 órás keret.

Ez mind nagyon szép, jellemző azonban, hogy a diákokat és a szakszervezeteket szóhoz sem hagyták jutni azon az egyeztetésen, amelyet a Belügyminisztérium hívott össze az ellenzéki pártokkal (!) a pedagógusi státusztörvényről.