elemzők;GDP;költségvetési hiány;OTP;recesszió;kiigazítás;

Recessziót jósol Magyarországon az OTP

A korábbi plusz 0,6 százalékkal szemben éves szinten a GDP 0,6 százalékos csökkenését várja az OTP Bank idénre – olvasható a pénzintézet friss előrejelzésében. A

 felülvizsgálatra azután került sor, hogy a KSH publikálta az első negyedéves részletes GDP adatokat. Mint arról beszámoltunk, az idei első negyedévben a bruttó hazai termék 0,9 százalékkal csökkent, vagyis már harmadik negyedéve, hogy recesszióban van a magyar gazdaság. Az OTP elemzői szerint ezen adatok rámutattak arra, hogy a magyar gazdaság növekedését övező kockázatok lefele mutatnak, a belföldi gazdasági növekedés az idén csökkenni fog, és 2024-ben is csak mérsékelt, 2 százalékos bővülés várható. Az OTP korábban 3,7 százalékot jelezett 2024-re, a kormány jövő évi költségvetési terve pedig 4 százalékos GDP-növekedéssel számol, amely így már a duplája az OTP frissített prognózisának. (A kormány négy százalékos GDP-előrejelzését a piac alapból túlzónak találta, ami kockázatot jelent a jövő évi költségvetési tervekre is.)

Az OTP elemzői rámutatnak, hogy nem csupán számottevően kisebb lesz a növekedés, de annak szerkezete is kedvezőtlen a költségvetési egyensúly szempontjából, ugyanis azt nem a belső fogyasztás és a beruházások húzzák majd, hanem az export, amely kevesebb adóbevételt generál.

Vagyis a romló makrogazdasági kilátások kikezdik az amúgy sem rózsás költségvetési egyenleget: a kormány idénre 3,9 százalékos GDP arányos hiányt tervezett, ezzel szemben az OTP elemzői szerint, ha nem lép a kormány, akkor  deficit idén a GDP 5,8 százaléka is lehet. Mint arról többször beszámoltunk, az idei első négy hónapban az éves hiánycél 80 százaléka teljesült, ráadásul rendkívül rossz szerkezetben: a bevételek elmaradtak a várttól, itt a lassú növekedés miatt tartós lehet a kiesés, míg az egyszeri kiadási tételek növelték a hiányt. Az OTP arra számít, hogy a kormány még az idén kiigazító költségvetési intézkedéseket hoz, illetve megemeli az év végi hiánycélját.

Az OTP elemzői – brüsszeli véleményekre alapozva – azt feltételezik, hogy idén egyetlen fillér friss uniós támogatást nem kap Magyarország, ami növeli a költségvetés hiányát és finanszírozási igényét. Az bank szerint ilyen kockázatok mellett a parlament előtt fekvő 2024-es költségvetési tervezettel alapvető problémák vannak.