kézilabda;Bajnokok Ligája;ezüstérem;FTC-Rail Cargo;

2023-06-04 19:45:00

Kikaptak a ferencvárosi női kézisek, de nagyon szépen fénylik a BL-ezüstérem is

Az FTC-Rail Cargo Hungaria 28-24-re kikapott a címvédő norvég Vipers Kristiansandtól a női kézilabda Bajnokok Ligája vasárnapi döntőjében, a budapesti négyes döntő utolsó mérkőzésén.

Anna Vjahirjeva és Sunniva Naes Andersen hat-hat, Jamina Roberts öt góllal, az immár hétszeres BL-győztes Katrine Lunde 16 védéssel járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Andrea Lekic és Emily Bölk öt-öt találattal, Janurik Kinga kilenc védéssel zárt.

A magyar csapatból Kovács Anett és Béatrice Edwige, a norvégoktól Martine Karigstad Andersen, Vilde Kaurin Jonassen, Marta Tomac, Hanna Maria Yttereng és Ana Debelic hiányzott.

Csaknem 11 perc után, 5-1-es norvég vezetésnél született meg az FTC első akciógólja, mert a címvédő remekül védekezett és pontosan támadott, a ferencvárosi kapuból pedig nem érkezett segítség a védelem számára. Elek Gábor először a meccs negyedénél kért időt (9-4), majd Bíró Blanka helyett Janurik Kingát küldte a kapuba, és ez jó döntésnek bizonyult. Ezt követően a Magyar Kupa-címvédő támadásban hatékonyabbá vált, és egy idő után a gyors norvég akciókat is sikerült megszűrnie, mivel képes volt lassítani a játékot.

A Ferencváros előbb felzárkózott 12-10-re, majd Szöllősi-Zácsik Szandra bombagóljaival már csak egy találat volt a hátránya a szünetben (14-13).

A második félidő nagyon rosszul kezdődött magyar szempontból, ugyanis a Vipers 18-14-re ellépett, ráadásul Tomori Zsuzsanna piros lapot kapott. A Ferencvárost utolsó alkalommal irányító Elek Gábor 20-14-nél időt kért, de a másik oldalon Katrine Lunde bravúrosan védett, így szinte folyamatosan nőtt a különbség (24-16). Az első felvonásban látottakhoz képest meglepő volt ez a jelentős fordulat, de innen már nem volt visszaút az FTC számára. Úgy tűnt, a szombati elődöntő sokkal többet vett ki a ferencvárosi játékosokból, mint ellenfelükből, így a finálé utolsó harmadában már nem volt elég erejük visszazárkózni. Janurik kilenc, a túloldalon az immár hétszeres BL-győztes Lunde 16 védéssel zárt, utóbbi 47 százalékos hatékonyságot jelent.

A két csapat kilencedik egymás elleni mérkőzésén három ferencvárosi siker és egy döntetlen mellett ötödször nyert a Vipers.

Az ünnepélyes eredményhirdetés során átadták a szezon gólkirályának járó díjat az Esbjerget erősítő Henny Reistadnak, aki 142 alkalommal volt eredményes. Az idény legjobb játékosa a Vipers orosz irányítója, Anna Vjahirjeva lett.

Az FTC 1971 és 2002 után harmadik alkalommal szerepelt a legrangosabb európai kupasorozat döntőjében, de diadalmaskodnia még nem sikerült.

A szovjet Szpartak Kijev, az osztrák Hypo Niederösterreich és a Győri Audi ETO KC után a Vipers a negyedik csapat, amely sorozatban háromszor BL-t - korábbi nevén BEK - tudott nyerni.

Vipers Kristiansand (norvég) - FTC-Rail Cargo Hungaria 28-24 (14-13)

MVM Dome, 20 ezer néző, Játékvezető: Prastalo, Balvan (bosnyák)

Gólszerzők: Naes Andersen, Vjahirjeva 6-6, Roberts 5, Jerábková 4, Knedliková 3, Höve, Jezic, Tchaptchet Defo, Valle Dahl 1-1, illetve Bölk, Lekic 5-5, Szöllősi-Zácsik, Cvijic 3-3, Klujber, Márton, Malestein 2-2, Kisfaludy, Stolle 1-1

Lövések/gólok: 43/28, illetve 51/24

Gólok hétméteresből: 1/1, illetve 6/5

Kiállítások: 8, illetve 6 perc