Lengyelország;Donald Tusk;

Az utóbbi évtizedek legnagyobb megmozdulását tartották Varsóban

- Átírta az eseményeket a kormánypropaganda

Az ellenzék hatalmas sikereként értékelte a Gazeta Wyborcza a kormányzó Jog És Igazságossággal (PiS) szembenálló demokratikus pártok felvonulását. A fővárosi megmozduláson a varsói polgármester, Rafal Trzaskowski szerint mintegy félmillióan vettek részt, de más városokban is sok tízezren tiltakoztak az úgynevezett lex Tusk ellen. A jogszabály révén egy bizottságot állítanának fel, amely megbüntetné azokat a politikusokat, akik állítólag orosz befolyásra hoztak döntéseket. A törvény nyilvánvalóan Donald Tusk ellenzéki vezetőt célozza az ősszel esedékes parlamenti választás közeledtével: ki akarják zárni őt a közéletből. Mint a Wyborcza megállapította, a lengyel kormány azonban a vasárnapi megmozdulások során egyértelmű jelzést kapott arról, hogy a lengyel társadalom változásokat követel. „Nem ért egyet Lengyelország azzal, hogy tovább sodródik kelet és az autokrácia felé” -állapította meg a lap.

Az ellenzéki orgánum emlékeztetett arra, a kormánypárti média a menet előtt mindent elkövetett azért, hogy „a lengyelek undorodjanak a megmozdulástól”, ám a kormánypropagandának nem volt hatása. „A lengyelek olyan üzenetet küldtek Jaroslaw Kaczynskinek, a Jog és Igazságosság elnökének, amelyet nem hagyhat figyelmen kívül”. Mint a lap fogalmazott, a lengyel társadalom felébredt, „nem lehet elnyomni pártüzenetekkel vagy ígéretekkel. Nem fél a rendőrségi gumibotoktól, a könnygáztól vagy a kézivezérlésű ügyészektől. Olyan államot akar, amely betartja a demokrácia és a jogállamiság szabályait, tiszteletet és szabadságot biztosír a polgároknak. Hatékony, modern, európai.”

A lengyel kormánypropaganda ezzel szemben folyamatosan becsmérelte a méretét tekintve történelminek is nevezhető megmozdulást. A lengyel közszolgálati csatorna hírtelevíziójában, a TVP Infóban a kommentátorok azt bizonygatták, az – ahogy nevezték – „állítólagos szabadságmenetről”, hogy az valójában a „gyűlölet menete” volt, egy „Tusk vezette pártgyűlés”. A csatorna igyekezett olyan felvételeket közölni, amelyekből nem derült ki, hogy valójában mekkora tömeg vonult a lengyel fővárosban. Tomasz Sakiewicz, a konzervatív-kormánypárti lap, a Gazeta Polska főszerkesztője azt állította, jó, ha 80 ezren vettek részt a tüntetésen. Június 4. egyébként jelképes dátum Lengyelországban, hiszen 1989-ben ezen a napon rendezték meg az első félig szabad parlamenti voksolást.

A vasárnapi megmozdulás, amelyen nem csak a Tusk által fémjelzett Polgári Koalíció nevű választási szövetség, hanem a baloldal, sőt, Lech Walesa egykori elnök is jelen volt, óriási lökést és önbizalmat adhat az ellenzéknek a parlamenti választás előtt néhány hónappal. A következő hetek nagy kérdése az lesz, hogy ez a közvélemény-kutatásokban is visszaköszön-e.

Mint a Gazeta Wyborcza beszámolt róla, akkora volt a tömeg, hogy a metróközlekedésben fennakadások voltak, mivel az egyes állomásokon annyi ember verbuválódott össze, mint még soha. Hasonló tömegjelenetek játszódtak le egyes vasútállomásokon is.

Érdemes fenntartásokkal kezelni ezeket a bejelentéseket.