roma;Országos Roma Önkormányzat;nemzetiségi választás;Sztojka Attila;

- Még egy év van a nemzetiségi választásig, de sokasodnak a roma erőcentrumok

A jövő ilyenkor esedékes nemzetiségi választás előtt nagy a mozgolódás a cigány közéletben. A Lungo Drom meggyengült, a szintén kormánypárti CiKöSz felívelő pályán van. Feltűnt a színen a RIOSZ, visszatérni látszik az MCF.

Farkas Flórián személye lejáratódott, a körülötte lévő botrányok „tömkelege” miatt őt „nem lehet újraépíteni”, de szervezete, a Lungo Drom képes a megújulásra, a Fidesznek nem szükséges alternatívát keresnie – erről Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos beszélt egy titokban rögzített, a Népszavában tavaly év elején ismertetett a hangfelvételen.

Azóta nagyot fordult a világ. Sztojka – aki időközben a Fidesz listájáról a parlamentbe is bejutott – meggondolta magát, és a Lungo Drom felkarolása helyett új kormánypárti roma ernyőszervezet gründolásába kezdett. Elnöke lett a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) nevű formációnak, amely egy már létező szövetség átalakulásával, 18 szervezet közreműködésével jött létre.

A CiKöSz domináns szerepet akar betölteni a cigány közéletben. Az igazság pillanata egy év múlva, a nemzetiségi választások napján jön el. A CiKöSz nem titkolt célja, hogy többséget szerezzen az Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ), még akkor is, ha a jelenlegi összeférhetetlenségi szabályok miatt Sztojka Attila nem lehet képviselő a testületben. Pontosabban: csak akkor lehetne, ha megválna politikai tisztségeitől.

A Fidesz a CiKöSz mögött áll. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a kormány tavasszal 1 milliárd forintot adott Sztojkának a „roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos feladatainak támogatására”. A CiKöSz a Lungo Dromtól is elszipkázott már politikusokat, igaz, arról eltérő becsléseket lehet hallani, hogy hányan igazoltak át. Esetenként nem is könnyű eldönteni, hogy ki melyik táborba tartozik: Farkas Félix volt roma parlamenti szószóló például egyszerre tagja a Lungo Drom és a CiKöSz elnökségének.

Évtizedeken keresztül Farkas Flórián bizalmasa volt Babai János, a Lungo Drom elnökségi tagja, az ORÖ képviselője is. Babai lapunknak elmondta, hogy a jövő évi választáson már nem a Lungo Drom, hanem a Roma Integrációs Országos Szövetség (RIOSZ) színeiben, minden valószínűség szerint annak listavezetőjeként indul. A RIOSZ eredetileg Farkas Flórián vezetésével alakult, de már évek óta Babai János az elnök. A szervezetet a Lungo Drom székhelyére, a józsefvárosi Bezerédj utcába jegyezték be.

A RIOSZ-ban folytatja Lakatos Oszkár, az ORÖ elnöki teendőket ellátó általános elnökhelyettese is. (A 2019-es választáson ő a Phralipe jelöltjeként szerzett mandátumot.) Lakatos kérdésünkre megerősítette, hogy elvállalta a kampányfőnöki posztot. Lakatos Oszkár reményei szerint 50-60 szervezet fog csatlakozni a RIOSZ-hoz, és hasonló számmal kalkulál Babai János is. Ha ez valóban megvalósul, akkor a RIOSZ komoly ellenfele lehet a Sztojka Attila-féle szövetségnek.

Kiemelkedően jól szerepelt az előző választáson a Fiatal Romák Országos Szövetsége (Firosz), de nem valószínű, hogy jövőre képes lesz hasonló eredményt elérni. A Firosz elnöke ifjabb Farkas László, Tiszabura polgármestere, az ORÖ egyik elnökhelyettese. Agócs János révén az ORÖ elnökét is ez a szervezet adta. Aztán ifjabb Farkas László volt az, aki lebuktatta az elnöki tisztséget 30 millió forintért áruló Agócs Jánost. Ítélet még nincs a korrupciós ügyben, a botrány kitörése után azonban több ORÖ-s képviselő kilépett a Firoszból.

Ifjabb Farkas László közlése szerint a Firosz önállóan fog indulni a roma nemzetiségi választáson. Szintén önállóan indul a Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) is – tudtuk meg Dancs Mihálytól, a szervezet vezetőjétől: ő ugyancsak az ORÖ egyik elnökhelyettese.

A paletta ezzel még nem teljes. Aktivizálta magát Kolompár Orbán, az ORÖ volt elnöke, a Magyarországi Cigányközösség Fóruma (MCF) vezetője is, akinek pályafutását 14 hónapos börtönbüntetés szakította meg. (Kolompár ártatlannak mondta magát.) Az MCF már április elején beindította kampányát. Kolompár Orbán az erről szóló közleményében azt állította, hogy az MCF a „legerősebb és legnagyobb civil szervezet” Magyarországon, amely együttműködik többek között a Demokratikus Koalícióval, és szembeszáll a „roma kápókkal, megélhetési politikusokkal”.

Átrendeződés

A 2019-es választáson a Lungo Drom 20, a Firosz 18, az RPM 5, a Phralipe 4 mandátumot szerzett a 47 fős ORÖ-ben. A Lungo Drom győzelme vereséggel ért fel: Farkas Flórián szervezetének nem sikerült többségbe kerülnie, a másik három szervezet pedig összefogott ellene. A jövő ilyenkor esedékes nemzetiségi választáson – már csak az új indulók miatt is – az erőviszonyok jelentős átrendeződése várható.

Egyelőre erről nincs szó, de a támogatási kassza zsugorodik.