Ünnepi Könyvhét;

2023-06-09 17:51:00

Dupla nyitás, szimpla érdeklődés Veszprémben

A királynék városában nem okozott tumultuózus jeleneteket az Ünnepi Könyvhét.

A fővárosi rendezvényhez képest jóval kevesebb, nagyjából tíz könyves bódéval várta a látogatóit a Veszprémi Ünnepi Könyvhét, az időjárás eddig nem kedvezett az eseménynek, csütörtökön és pénteken is esős, párás idő volt, szombaton lesz az utolsó nap.

Ahogy azt korábban megírtuk, az idén Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Veszprém duplán nyitotta meg a könyvhetet, csütörtökön Csányi Vilmos beszédével nyílt meg a városi rendezvény, pénteken Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése elnökének köszöntője után Grandpierre Attila fizikus, csillagász, író, zenész beszéde következett, mellyel az országos könyvhetet nyitotta meg.

Csányi Vilmos csütörtöki beszédét (melyet az eső miatt negyedórás csúszással tudott elkezdeni) nem is az irodalom, inkább az evolúció köré szőtte. Az írástudók felelőssége című beszédében az etológus professzor kiemelte: az elmúlt kétmillió év evolúciója során az emberi agy térfogata megháromszorozódott, távoli, laza csoportokban élő, nagyon agresszív őseinkből egymást kedvelő, összetartó közösségekben élő fajjá váltunk. – Ezt a rendkívül sebes, látványos evolúciót különös képességünk, a képzelet hozta létre – hangsúlyozta Csányi Vilmos –, az embernél a képzelet különös formákat öltött. Képes volt a korábban látott eseményeket átalakítani, elképzelni különös tulajdonságú, nagyhatalmú, láthatatlan személyeket, isteneket, angyalokat, ördögöket. Képes felidézni régen látott tárgyak emlékét, képes a tárgyak alakjának képzeletbeli átformálására, el tudja képzelni használatuk újfajta lehetőségeit. – A biológus beszédének végén eljutott odáig, hogy a képzelet használata, a történetalkotás a generációk százezreinek szükségletévé vált. – A képzelet kiterjeszkedése, aktív működése nem csak az író esetében szükséges. Az olvasó képzelete nélkül a könyv holt szöveg – mondta. Majd hozzátette: – A társadalom, a kultúra is sok korlátot fejleszt ki saját struktúráinak védelmében. Ne képzelődj! Ne képzeld azt, hogy szabad vagy, ne képzeld el, hogy másként is lehet! Képzeld, hogy minden úgy jó, ahogy van! Nagy az írástudók felelőssége.

Grandpierre Attila a könyv hivatásáról beszélt pénteken. A szerző kiemelte: a könyv ünnepén nem szabad elfelejtenünk, hogy az írás a gondolat megörökítése. Grandpierre Attila Will Durant A gondolat hősei című művéből hozott idézetet: „Életünknek nagy része értelmetlen, önmagát megsemmisítő hiábavalóság, káosszal küszködünk kívül és belül, és mégis hisszük, hogy van bennünk valami életbevágóan fontos és jelentőségteljes, csak tudnunk kellene olvasni a tulajdon lelkünkben.” – Az írás arra való, hogy megörökítsük azt, ami öröklétre érdemes, az írás az emberben lévő örök értékek megvalósításának vágyából született – mondta Grandpierre Attila, kiemelve: emiatt tekintették az ókorban szentnek az írás tevékenységét, a szerző rengeteg példát hozott ennek bizonyítására, a kínai, egyiptomi és perzsa kultúrából. – A könyv, az írás kisebb terjedelmű válfajaitól eltérően, nagyszabású vállalkozás, voltaképpen az egész életet és az egész világot képes megragadni. És ez a legfőbb feladata, hogy az életnek azt a világát ragadja meg, amelyben érdemes élni. A könyv hivatása, hogy a világtörvény megfogalmazása legyen, hogy feltárja a rendet. A szavak arra valók, hogy rendezett gondolkodásmódra tegyünk szert, és mivel a szavak a világot jelölik, így rendbe tudunk jönni ebben a világban. A könyv hivatása, hogy világítson – összegezte Grandpierre Attila.

Bár mindkét beszéd kiváló és mély volt, mindez nem volt elég ahhoz, hogy pár nézőnél több verődjön össze a veszprémi Kossuth utcán, pedig az oda állított színpadon már kora délutántól beszélgetések zajlottak. De mintha sem a hely, sem az idő nem lett volna a legideálisabb. A Veszprémi Könyvhéten a Belvárosi Könyvesbolt, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár, a Libri Könyvesbolt, a Művészetek Háza Veszprém, a Patmos Records, a Szalay Kiadó, a Gabo Kiadó, a Veszprémi Érsekség Könyvesboltja, a Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület, a Veszprém Megyei Levéltár standjai voltak kint.