Az lenne kívánatos, ha a Petőfi-ünneplések látványos ornamentikája nem fedné el a könyvkiadásnak, az irodalmi életnek és a keletkezőfélben levő irodalomnak számtalan égető problémáját. Hiszen a Könyv ünnepe azért fontos, mert azt mutatja fel: mennyiféleképpen él és működik, oly sok balszerencse közt, oly sok viszály után, mégis az irodalom, s alighanem épp megfoghatatlan tarkasága révén élvezhető – mondta Margócsy István irodalomtörténész, kritikus a 94. Ünnepi Könyvhét megnyitóján csütörtök délután a budapesti Vörösmarty téren. Beszédének középpontjában a Petőfi-bicentenárium állt, melynek kapcsán többek közt feltette a kérdést: – Közel van-e az a Petőfi, akit minden fórumon mint a szabadság kinyilatkoztatóját vagy megtestesítőjét illik megidézni, örvendezve emlékezvén a nagy szónoki kérdésre: Rabok legyünk, vagy szabadok? Elfelejtvén feltenni a sokkal egyszerűbb, de sokkal fontosabb kérdést: most vajon rabok vagyunk-e vagy szabadok?
Az eseményen sor került a Szép Magyar Könyv 2022 verseny ünnepélyes díjátadójára is, melyen lapunk munkatársa, N. Kósa Judit Nagykörút című kötete győzött az Ismeretterjesztő könyvek kategóriában – a kötetet Pintér József grafikus tervezte, a képszerkesztő Erdős Dénes, a Népszava fotósa volt. Lapunk külpolitikai rovatvezetője, Rónay Tamás az Európa Könyvkiadó standjánál dedikálta Rejtélyes vatikáni diplomácia – Mit tesz a pápa a békéért? címmel megjelent, legújabb könyvét.
A 94. Ünnepi Könyvhét négy napon át, vasárnapig várja a könyvbarátokat Budapesten a Vörösmarty téren, a Vigadó téren és a Duna-korzón, ahol százhatvan kiállító száznegyvenhat standján válogathatunk. A vidéki, országos megnyitónak Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa ad otthont. Június 9-én Grandpierre Attila fizikus, csillagász, író, a Vágtázó Halottkémek ikonikus együttesének tagja és Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke nyitja meg az országos könyvheti programsorozatot, melyhez színes programok csatlakoznak Veszprémben és a Bakony-Balaton régióban.