juttatás;alapítvány;Stumpf István; Tokaj-Hegyalja Egyetem;

Óriási támogatást kapott az Orbán-kormánytól a Tokaj-Hegyalja Egyetem, egy nappali tagozatos diákra kétmilliárd forint jut

A pénzt túlnyomórészt éven túli lejáratú állampapírban, illetve diszkont kincstárjegyben tartja az alapítvány, amely már a kamatokból is több milliárdos bevételhez jut.

Pénzeső zúdult a Tokaj-Hegyalja Egyetemre. Alig fél évvel a megalapítása után a felsőoktatási intézmény fenntartó vagyonkezelő alapítvány egy összegben 75,5 milliárd forintot kapott – írja a 24.hu. Mivel ez egy nagyon kicsi egyetem, ha ezt a pénzt a tanári kar között osztják szét, nagyjából kétmilliárd forint jutott volna minden oktatónak, de miután a nappali tagozatos diákok száma sem érte el a döntés idején a negyvenet, így ugyancsak kétmilliárd esik egy hallgatóra.

A cikk szerint a pénzbeli juttatást 2021–2022 fordulóján ítélték meg a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítványnak, mely az éves beszámolók alapján túlnyomórészt éven túli lejáratú állampapírban, illetve diszkont kincstárjegyben tartja az összeget. Az alapítvány vezetője akkoriban Stumpf István volt, aki korábban kormánybiztosként vezényelte le az egyetemi modellváltást.

Egyelőre homályos, hogy a vagyonjuttatást pontosan mire kapta az alapítvány az Orbán-kormánytól, de

nem az egyetemi feladatok ellátására, mert arra évenként 1 milliárd 670 millió forintot kapnak az államtól, és nem is a vagyonkezelő alapítvány működtetésére, mert arra évi 400 milliós apanázs jár.

A 24.hu által kikért alapító okirat szerint a 75,5 milliárd forintos juttatást a vagyon növeléseként adta az alapító, azaz a kormány, „az alapítvány céljainak megvalósítása érdekében”. Az alapítvány céljai pedig annyira tágan vannak megfogalmazva, hogy kis túlzással szinte bármire lehet fordítani a felsőoktatástól a klímavédelmen át az ifjúsági sporttevékenységeken és a kultúrán át a körkörös gazdaságig.

A portál kiemeli, hogy a múlt héten leadott éves beszámoló szerint egy évvel később, 2022 végén 58,6 milliárd forintnyi államkötvénnyel és 7,7 milliárd forintnyi diszkont kincstárjeggyel rendelkezett az egyetemi alapítvány, 9 milliárd forintot pedig maradvány vagyonjuttatásként tüntettek fel, amikor a 75,5 milliárd forint sorsát részletezték. Ez azt jelenti, hogy a pénzzel egy év elteltével sem csináltak semmit, de bezsebelhették a kamatokat, az állampapírok ugyanis a jelenlegi kamatkörnyezetben szépen fialtak az alapítványnak, a tavaly év végi kimutatásban 4,3 milliárd forint bevétel szerepelt ezen a címen, ami végeredményben ugyanekkora kiadás a költségvetésnek.