botrány;feljelentés;bányató;Gyékényes;Boldog István;

Áll a botrány a gyékényesi bányató körül, a háttérben felsejlik a volt fideszes Boldog István ügye is

Kölcsönös feljelentésekkel tűzdelt vita zajlik a turisztikailag fontos Kotró nevű tónál, ahol elvben június végétől megtiltanák a fürdőzést és hajózást egyes szakaszokon. 

– Mi az, hogy tilos fürdeni? Meg csónakázni? Hát ki a faszom az a Kóródi, hogy megtiltsa nekem, hogy strandoljak, ha kedvem van?! Húsz éve itt a házunk, nehogy már egy horgászklub dirigáljon mindenkinek, nyaralóknak, búvároknak, kirándulóknak! – háborgott egy szuszra egy hatvanas férfi a gyékényesi Kotró északi oldalán álló házánál.

A horvát határ menti település üdülőrészén, az ország legtisztább vizű, s legmélyebb bányatavának partján csinos hétvégi házak, éttermek sorakoznak, és mivel csak most ért véget a tanév, egyelőre jobbára idősebbek sütkéreznek, sétálnak, pihennek a júniusi napsütésben. És többen közülük háborognak, hiszen úgy tudják – amint az ATV elsőként beszámolt róla –, június végétől elvileg tilos lesz minden horgászati és az egyéb vízhasználati tevékenység az önkormányzati partszakaszokon, legalábbis Kóródi Zsolt, a Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület elnökének közleménye szerint. A múlt pénteki kommüniké három, a szervezet kezelésében lévő területet jelölt meg, indoklásként pedig a helyi alpolgármester – és ezáltal az önkormányzat – egyesülettel szembeni korábbi tevékenységét hozta fel. Utóbbi kevésbé érdekli a helyieket és a nyaralókat, sokkal inkább a tiltás, melyet úgy értelmeztek, hogy mostantól nemhogy fürdeni, merülni, csónakázni, vitorlázni nem lehet, de még a parton kutyát sétáltatni sem.

Pedig a Kotró nevű bányatóra, ahogyan Teszlákné Navracsics Nikoletta polgármestertől megtudtuk, nemcsak a cirka ezer fős falu apraja-nagyja jár szívesen, de a nyári főszezonban rendszeresen ugyanennyi vendég is érkezik. A tó partján strand várja őket, de a terület kedvelt a jet-skizők, a sárkányhajózók és a tájékozódási búvárúszók körében is.

Csak a sokadik következmény

– Bízom benne, hogy a közlemény tartalma nem valósul meg – mondta a faluvezető, aki szerint a kialakult helyzet személyes konfliktusokon alapul, s remélte, sikerül mindenki számára megfelelő kompromisszumra jutni, hiszen nagy a tó, elfér rajta rengeteg foglalatosság. Annyit elárult, hogy a turisztikai együttműködésről szóbeli megállapodást kötött a horgászegyesülettel, a konkrét konfliktusról viszont nem akart beszélni. – Az ügyben rendőrségi feljelentés született és a kormányhivatal állásfoglalására is várunk, amíg nincs ezekben érdemi lépés, addig nem mondok semmit.

Pedig a horgászegyesületi tiltás csak a sokadik következménye egy hónapok óta zajló ügynek. Még áprilisban vette észre Gergelics Sándor alpolgármester, hogy a part egyik önkormányzati területén három nagy méretű sátrat vertek fel a horgászok, akik aztán a helyettes faluvezetőnek, majd a polgármesternek, illetve a kihívott rendőröknek elmondták, egy hétre 324 ezer forintért bérelték ki a partszakaszt a horgászegyesülettől. Erről számlát is mutattak, ám azt nem a szervezet, hanem a BolPlan Kft. állította ki. Utóbbiról korábban már lapunkban is írtunk: a dél-somogyi faluban működő cég több, a Területfejlesztési Operatív Programban (TOP) futó meghívásos pályázaton nyert el kommunikációs és marketingfeladatokat a Jász-Nagykun-Szolnok megyei 4. választókerület településein, amelyek a többek között hivatali vesztegetéssel vádolt, az ügyészség által hat évre börtönbe küldendő egykori fideszes képviselő, Boldog István ügye nyomán kerültek előtérbe. A BolPlan ügyvezetője és egyik tulajdonosa Jankó Szabolcs, a szomszédos Zákány fideszes polgármestere.

– Ugyanúgy, mint több más helyi vállalkozásnál, nálunk is lehet horgászjegyet venni, illetve helyet bérelni – magyarázta lapunknak Jankó Szabolcs, aki egyben a horgászegyesület alelnöke is. – Az egyesület komoly anyagi gondokkal küzdött, ezért átadta az értékesítési jogot több helyi cégnek. Nem volt ebben semmi aggályos, csak segíteni akartunk, bár már akkor tudtam, előbb-utóbb megpróbálják majd felhasználni ellenem. Amúgy utólagos elszámolásban vagyunk az egyesülettel, s az értékesítési hasznunk csak néhány százalék.

Kóródi Zsolt szerint a BolPlan Kft. ugyanolyan forgalmazó, jegyértékesítő cég, mint az országban horgászjegy-árusítást végző bármely más forgalmazó, mely rendelkezik érvényes szerződéssel és a HORINFÓ jegyértékesítési rendszerében jogosultsággal is horgászjegyek kiállítására, akárcsak több száz hasonló vállalkozás. A közleménnyel kapcsolatban a horgászegyesület elnöke megjegyezte, a korlátozott terület a teljes partszakaszt nézve csekély, a tó több, mint 80 százalékán viszont a szabályozásoknak megfelelően használható a vízfelület, és nem csak horgászatra.

Szokásjog a törvény ellen

– Az önkormányzat áprilisi testületi ülésén betiltották a horgászatot az önkormányzati területeken, szerintünk jogszerűtlen korlátozó határozattal – mondta lapunknak Kóródi, s hozzátette, ha az eltérő jogszabály-értelmezést a hatósági döntés tisztázza, akkor fel lehet majd oldani a korlátozásokat. – Nincs az országban olyan horgászegyesület, mely szó nélkül hagyná, hogy az érvényes foglalással rendelkező horgászokat elzavarják.

Gergelics Sándor alpolgármester véleménye szerint viszont éppenséggel az egyesület követett el többféle jogsértést, hiszen, bár helyi rendelet írja elő, mégsem kért közterület-használati engedélyt az általa bérbe adott, amúgy önkormányzati partszakaszra, sőt, az interneten folyamatosan hirdeti a szóban forgó területet. Ugyanígy a számlákat kiállító BolPlan sem kért engedélyt, ráadásul az alpolgármester szerint a cég nem is jogosult halgazdálkodásra a tavon, nem véletlen, hogy az áprilisban bérleti díjat fizető horgászok fontolóra vették, hogy feljelentést tesznek a megtévesztésük miatt. – Az önkormányzati rendelet 2000 forint/négyzetméter bérleti díjat állapít meg havonta – mondta a civilben tanár alpolgármester –, vagyis éves szinten több, mint 4,5 millió forint kár érheti a települést.

Az eset után a helyi képviselő-testület – a Kóródi Zsolt egyesületi elnök által is említett – április végi ülésén úgy döntött, feljelentést tesz a rendőrségen, a BolPlan számlázása miatt megkeresi a NAV-ot, a történtekről tájékoztatja a megyei és az országos horgászszövetséget, a kormányhivatalt és az Agrárminisztériumot. – Arról is döntöttünk, hogy az eset tisztázásáig nem adunk közterületi használati engedélyt a helyi horgászegyesületnek – folytatta Gergelics Sándor –, amelyet felszólítottunk, hogy az önkormányzati területen lévő horgászhelyeket vegyék ki a horgászrendjükből, illetve a közterülethasználati engedély kiadását a testület hatáskörébe helyeztük volna a polgármester helyett. Utóbbira az alpolgármester szerint azért lett volna szükség, mert a faluvezető egy jogellenes helyzet fenntartását engedélyezte, valamint nem foglalt egyértelműen állást az ügyben, ellentétes nyilatkozatokat tett, ráadásul a férje az egyesület alkalmazottja.

– Időközben több válasz is megérkezett – állította Gergelics Sándor. – A NAV szerint, ha a területet engedély nélkül használta az egyesület, akkor a helyi rendeletek szerint közigazgatási bírság szabható ki, ám ezt a jegyzőnk nem tette meg. A minisztérium állásfoglalása alapján a halgazdálkodási szolgalmi jog kizárólag az ingatlan tulajdonosa, használója és a halgazdálkodási jog jogosultja közötti jogviszonyról szól, így a BolPlannak nincs semmi jogosultsága a horgászhelyek bérbe adásával összefüggésben. Ennek ellenére májusban újra bérbe adták a helyeket.

Kóródi Zsolt szerint viszont a halgazdálkodói jogot haszonbérleti szerződéssel 2031-ig éppen a szaktárcától kapta meg az egyesület, s a törvény alapján az önkormányzat a saját tulajdonú területén sem hozhat korlátozó intézkedést a halgazdálkodó, jelen esetben az egyesület hozzájárulása nélkül.

– A tó elsődleges hasznosítási célja a halgazdálkodás és a hozzá kapcsolódó feladatok, a horgászturizmus fejlesztése – állította –, minden más vízhasználat csak az egyesület tudtával és beleegyezésével történhet. A bányatóban a törvény tiltja például a fürdőzést is, amit a szokásjog nem írhat felül. A tó amúgy nem Gyékényesé és nem is a partján nyaralókkal rendelkezőké, a többségi tulajdonos a Dráva Kavics és Beton Kft., mely ki is zárta a horgászaton kívüli egyéb hasznosítási célt, azzal a kitétellel, hogy vízi és sportesemények külön engedéllyel szervezhetőek. Az önkormányzati korlátozás viszont jogellenes, hiszen az adott területeken nincs is joga korlátozásokat bevezetni, emiatt mi is és a BolPlan is feljelentést tettünk.

Ahogyan az egyesület és a cég ellen is megszülettek a feljelentések: Ander Balázs dél-somogyi jobbikos képviselő több, bűnszövetségben elkövetett bűncselekmény gyanúja miatt fordult a nyomozóhatósághoz.

– Dél-Somogyban a gyékényesi tó talán a legértékesebb turisztikai célpont – indokolta döntését a képviselő –, és nem engedhető meg, hogy hogy ezt is elvegyék az itt élőktől, csak, hogy a NER erre is rátegye a kezét.