Magyarország;folyó;jegyár;nyár;strand;fürdés;bányató;

A jegyárak miatt egyre többen fürdenek folyókban és bányatavakban, de nagy a különbség a szabadstrandok között is

A folyó és bányató azonban nem mindenütt jó ötlet.

– Élvezze a természetes víz simogatását – ezekkel a szavakkal csábít a III. kerületi önkormányzat az idén immáron harmadik alkalommal megnyíló Római-parti Plázsra, amely – mint írják - Budapest egyetlen ingyenes kijelölt dunai fürdőhelye. A szabadstrand közel fél évszázados kihagyás után 2021 óta fogadja újra a fürdőzőket. Ráadásul az elsősorban büféiről és sörözőiről ismert Rómain az idén még hosszabb ideig várja a látogatókat a plázs, hiszen a tavalyi július 15-i kezdés helyett az idén már június 30-tól különféle szolgáltatásokkal – színes napágyakkal, ivóvíz, mosdó-, pelenkázó- és zuhanyzóhasználattal, folyamatos vízminőség-ellenőrzéssel és – vízimentő-szolgálattal – várják a fürdőzőket.

Az önkormányzat felmérése szerint tavaly csaknem tízezren látogattak ki a plázsra. A helyiek jól ismerik és szívesen élnek a lehetőséggel, a megkérdezettek 76 százaléka idén is tervezi a látogatást. A többség elégedett volt a szolgáltatásokkal is, csak még több napernyőt és hosszabb szezont kértek. A válaszadók különösen fontosnak tartották a vízimentő-szolgáltatást és a folyamatos vízminőség-ellenőrzést is.

Sokak emlékeiben él ugyanis a különféle bányatavakban összeszedett ilyen-olyan fertőzés, ami miatt sokan tartanak a szabad vizes pancsolástól. A kormányhivatalok azonban meghatározott ütemterv szerint, havonta ellenőrzik a természetes fürdővizek minőségét. A fővárosi kormányhivatal az idén Budapesten három, míg Pest megye területén 26 szabadstrandot tart alkalmasnak a fürdőzésre. Az engedélyezett és ellenőrzött vízminőségű helyek között van többek között a Római, a Lupa, a szentendrei, a verőcei, a gödi, a horányi, a pócsmegyeri, a veresegyházi, a dömsödi, illetve a zebegényi strand. A délegyházi tavaknál viszont – szakhatósági hozzájárulás hiányában – nem engedélyezett a fürdés.

A fürdésre alkalmas természetes fürdőhelyeket szakemberek engedélyezik és jelölik ki, ha rendelkezésre állnak a személyi, tárgyi és vízminőségi feltételek. A fővárosi kormányhivatal nem javasolja a nem kijelölt fürdőhelyeken történő fürdőzést, mivel ezeken a víz minősége kérdéses, nem biztosítottak vagy hiányosak a közegészségügyi feltételek (mint pl. a zuhanyzó, illemhely, elsősegélynyújtó hely). Ráadásul a meder ismeretlen állapota, továbbá az esetleges gyors mélyülés miatt a fürdőzés fokozottan balesetveszélyes lehet.

A természetes fürdőhelyek vízminőségéről egyébként térkép is készült. Az éves értékelés a legutolsó négy fürdési idény összesített eredményei alapján, statisztikai módszerrel készül, a fürdővizek ez alapján kapnak „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést. Ha nincs kellő számú minta (például mert a fürdőhely újonnan létesült, vagy elmaradtak a mintavételek), a fürdővíz a térképen "nem minősíthető" megjegyzéssel szerepel. A májusi adatok szerint kifogásolt helyek közé tartozik Makó, Tiszakécske, és Soltvadkert szabadstrandja, míg tűrhetőnek minősítették Zalaegerszeg, Abaliget, Dunaharaszti, Vasad, Békés, Gyomaendrőd, Nyíregyháza-Sóstó egy-egy tó melletti strandját, valamint Tivadar Tisza-parti fürdőhelyét.

Drága fürdőzés

Az infláció a fővárosi fürdőket sem kerülte el. Néhány helyen már a jegyárak láttán hűsebbnek érezhetjük a levegőt magunk körül. Helytől és jegytípustól függően ugyanis 10-33 százalékkal emelkedtek az idén a belépőárak. A legmélyebbre a külföldi turisták által kedvelt történelmi fürdőkben kell a zsebünkbe nyúlnunk, ezekben ugyanis 33 százalékkal kérnek többet a belépésért. A Széchenyi és a Gellért fürdő hétvégente 10900 forintos jeggyel látogatható. Összehasonlításul: a Római Strandon ennél 500 forinttal kevesebbért egy négy fős család hűsölhet szombat vagy vasárnap. Kissé meglepő módon Pesterzsébeten viszont 12 300 forint egy családi jegy hétvégén. A hétköznapokon (is) Pünkösdfürdő a legolcsóbb 2500 forintos jegyárával, míg a Palatinuson 4400 a belépő. Hétvégén viszont már 4900 forintot kérnek ugyanezért. Csepelen a Duna mellett, de nem a folyóban, hanem medencékben való pancsolásért a felnőtteknek 4000 forintot kell fizetni hétvégén és 3500 forintot hét közben.