A szélsőjobboldali Jair Bolsonaro volt brazil államfő jobbkezeként számon tartott Mauro Cid alezredes a jelek szerint jogi alapot kívánt teremteni egy katonai puccs végrehajtására.
Az előző államfő segédtisztjeként, majd személyes tanácsadójaként szolgáló Cidet még májusban tartóztatták le, mert a gyanú szerint hamis Covid-oltási igazoláshoz segített jutni főnökének. Okostelefonján a szövetségi rendőrség olyan dokumentumokat talált, amelyek részletesen felvázolták, hogyan lehetne megakadályozni a tavaly októberi választáson győztes baloldali Luiz Inácio Lula da Silva január elsejei hivatalba lépését. A hatóságok pénteken hozták nyilvánosságra az erről szóló nyomazati anyagokat, miután a Veja magazin beszámolt azok tartalmáról.
Cid elképzelése szerint a távozó kormány rendkívüli jogrendet, úgynevezett “ostromállapotot” vezett volna be, azt állítva, hogy az igazságszolgáltatás és a média konglomerátumok “alkotmányellenesen” beavatkoztak a választási kampányba, Lula javára. Erre hivatkozva a döntéshozók egy új, különleges jogkörökkel felruházott vezetőt neveztek volna a hadsereg és más szövetségi biztonsági szolgálatok élére. Ezt követően vizsgálatot indítottak volna a legfelsőbb bíróság és a választási bizottság kampányba való beavatkozással megvádolt tagjai ellen, és lecserélték volna őket. Végül pedig új elnökválasztást rendeztek volna, miután a hadsereg kinyilvánítja, hogy már helyreállt az alkotmányos rend. Ehhez hasonló terveket korábban Anderson Torres egykori igazságügyi miniszter otthonában is találtak a hatóságok.
Noha Bolsonaro - Donald Trump volt amerikai elnök mintájára - már a szavazás előtt hónapokkal elkezdte terjeszteni az alaptalan összeesküvés-elméletekre épített csalás-narratívát, nincs bizonyíték arra, hogy támogatta volna legközelebbi tanácsadója tevékenységét. Sőt, a Cid mobilján tárolt üzenetváltásokból az olvasható ki, hogy a távozó elnök nem pártolta a választási eredmények megsemmisítésének ötletét. Arra sem utal semmi, hogy fegyveres erők hajlandóak lettek volna egy államcsínyre, a puccsot előkészítő alezredes ugyanakkor öt másik katonatiszttel is megosztotta demokráciaellenes terveit.
A hadsereg elhatárolódott Cidtől, hangsúlyozva, hogy az egyéni “vélemények és megjegyzések nem tükrözik a haderő hivatalos álláspontját”, a szabálytalannak ítélt magatartással szemben pedig a bíróság fog fellépni. Bolsonaro ügyvédje úgy reagált, a Veja által bemutatott üzenetek “ismét bizonyítják”, hogy a volt elnök “soha, semmilyen beszélgetést nem folytatott egy esetleges államcsínyről.” Cid jogi képviselője pedig azt közölte, hogy ügyfele kizárólag a nyomozók előtt kívánja megvédeni magát.