A kilencvenes években hatalmas botrány tört ki, amikor az A.E. Bizottság underground zenekar alapítója, a festőművész Wahorn András új himnuszt szeretett volna írni, mert túl szomorúnak találta Kölcsey szövegét és Erkel zenéjét. Wahorn is, a szabadságtól megrészegültek is egy életre megtanulhatták: a Himnusz szent és sérthetetlen.
A NER elfoglalása előtti Index újságírója pedig 2019 novemberében tanulhatta meg egy életre, hogy az Ismerős Arcok zenekar Nélküled című dala valójában új himnuszunkká vált. Miklósi Gábor azt hitte, megteheti, hogy a felújított Puskás Ferenc Aréna átadó ünnepségén nem vágja magát vigyázzba, amikor a közönség elénekli a nemzeti érzelmű rockzenekar slágerét. Sőt, meg is írhatja, ami történt. Azután szembe is jött vele saját arcképe plakátokon.
A trianoni döntés igazságtalanságáról, Brüsszelben acsarkodó nagykutyákról és a nagyvilág által nem hallott öt millió magyarról éneklő együttes a hétvégén legjobb zenekar elismerést kapta a Petőfi Zenei Díj átadásán. A közlemény szerint: „Az idei Nemzeti Összetartozás Napján a Duna a tematikus műsorfolyamát 2022-es lemezbemutató koncertjükkel zárta.” A közmédia tehát megszavazott egy díjat azzal az indoklással, hogy a közmédia leadta az együttes koncertjét. A kereskedelmi tévé tehetségkutatóján feltűnt Tóth Gabi pedig lázadóból lett kormánykedvenccé, mióta rendkívül bátran dalaiban is egyre nyíltabban vállalja, és népies öltözékeivel is jelzi a magyar nemzet iránt érzett szeretetét. És vallását. Énekelhetett is a pápának az erdőben való ölelkezésről az Eucharisztikus Kongresszuson. Ő lett hát az Év Női Előadója.
Nincs már semmi meglepő a Petőfi Zenei Díj zsűrijének értékválasztásában. De ahogy Török András nemrég lapunknak fogalmazott: „bizonyos függetlenségi szint fölött egy igényes művész már nem fogad el állami díjat.”