Évekig kémkedhetett Magyarországon egy orosz diplomata, aki szélsőséges magyar csoportokkal is kapcsolatokat alakíthatott ki – derül ki a VSquare beszámolójából, amelyet a Telex vett észre.
Anton Gorjev 2012 májusában kezdett el hivatalosan az orosz külügyminisztériumnál dolgozni, a portál forrásai szerint ebben az időszakban kerülhetett Magyarországra konzulként. A magyar külügy azonban annak ellenére nem adott ki pontos információkat erről, hogy Gorjev katonai hírszerzői munkáját a magyar katonai és polgári kémelhárítás egyaránt észlelte.
Az orosz férfi eleinte csak támogatói feladatkörökben vett részt (szovjet katonai sírok gondozása), igaz, ennek révén már kapcsolatot építhetett ki az oroszpárti Magyar Békekörrel. A portál információi szerint Gorjev konzuli minőségben részt vett például a szélsőséges magyar szervezetek által 2015 januárjában „Európai békét akarnak a civilek Budapest közvetítésével – Tanácskozás orosz részvétellel” elnevezésű, ukránellenes és oroszpárti eseményen.
Gorjev 2015 áprilisában szervezőként segítette az Éjszakai Farkasok nevű putyinista motoros banda magyarországi látogatását is, 2016-ban pedig Ásotthalmon, Toroczkai László akkori polgármester lépett fel a Gagarin-emlékmű felavatásán. A Mi Hazánk elnöke a portálnak azt mondta, nem ismerte korábban Gorjevet, ők csak egy meghívót küldtek az eseményre az orosz nagykövetségnek, amely Gorjevet küldte el.
A Gorjev által vezetett orosz konzuli osztály korábban több rendkívüli ügybe is belekeveredett. Ilyen volt például idősebb és ifjabb Vlagyimir Ljubisin esete, akik egy mexikói drogkartell tagjainak próbáltak eladni a honvédség által leselejtezett régi szovjet fegyvereket kokainért és dollármilliókért cserébe, ám a „mexikói drogkartellek” valójában az amerikai kábítószer-ellenes hivatal beépített ügynökei voltak. Oroszország egy kitalált nyomozásra hivatkozva kérte a kiadatásukat, a magyar hatóságok pedig az elmúlt évek neoszovjet tendenciájának megfelelően 2018-ban végül Moszkvának adták ki őket, ahol persze szabadon is engedték a két férfit.
Az eset felbőszítette az Egyesült Államokat, amelynek külügyminisztériuma akkor úgy fogalmazott, „Ez a döntés kérdéseket vet fel Magyarország bűnüldözési együttműködés iránti elkötelezettségével kapcsolatban. A döntéssel [...] kevésbé biztonságos hellyé teszi az Egyesült Államokat, Magyarországot és a világot”.
Szabadlábon a másik orosz fegyverkereskedő is, aki Budapestről került MoszkvábaA portál ezután nem talált nyilvánosan elérhető jelentéseket Gorjev magyarországi tevékenységével kapcsolatban, a férfi 2020 januárjában már a Szlovákiába akkreditált diplomaták listáján szerepelt, igaz, innen tavaly márciusban kiutasították, azóta nem tudni, mi van vele.
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója rámutat, nem teljesen magától értetődő, hogy Szlovákia ennyire aktív, mivel a szlovák közvélemény hagyományosan sokkal oroszbarátabb.
A Fidesznek összejött a bravúr, létrehozta az Ukrajnával ellenséges oroszbarát szavazórétegetA V4-ek közül csak Magyarország nem utasít ki orosz diplomatákatSzijjártó Péter az orosz sajtónak elmondta, hogy le akarnak vetetni kilenc személyt az uniós szankciós listáról