– Csepp a tengerben, de nekünk minden cseppre szükségünk van – mondta a Népszavának Barczai Zsuzsi, az agyvérzéssel és vesevéna trombózissal született, maradandó agysérüléssel élő hétéves Hanna édesanyja, a jótékonysági kupakgyűjtés lehetséges megszűnésére reagálva.
Eddig a műanyag kupakokat hulladékfeldolgozó cégek vásároltak fel, amit válogatás, feldolgozás után újrahasznosítottak. Ez adta az alapját a jótékonykodásnak, hiszen rászoruló, vagy beteg gyerekek családja juthatott így némi pénzhez, ha sokan és sok kupakot gyűjtöttek nekik össze. Jelenleg kilóját 60-65 forintért veszik át a szervezetektől az ezzel foglalkozó cégek, a magánszemélyek 20-25 forintot kapnak érte.
Ez a lehetőség szűnhet meg a jövőben egy uniós törvény, és a hazai hulladékgazdálkodási változása miatt. Jövő júliustól ugyanis egy környezetvédelmi uniós irányelv szerint minden műanyagból készült üdítőitalos és ásványvizes palackon, gyümölcsleves- vagy tejes dobozon csomagoláshoz rögzített, nem levehető kupakokat kell használniuk a gyártóknak. A másik tényező pedig az, hogy miután egy 35 éves koncessziót nyert a Mol, a tulajdonában lévő Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. látja el idén júliustól a hulladékgazdálkodási és szervezési feladatokat, így – amíg van ilyen – a kupakok felvásárlását is. Ezek miatt tűnt úgy, nincs értelme a további gyűjtésnek. Jelenleg nincs, aki átvenné, és a folytatás sem túl biztató.
Uniós versenyhatóság előtt a közös Mol-BKM hulladékcég, de az engedélyt még nem kapta megMegkeresésünkre a Mol azt válaszolta, a koncesszió indulásával bizonyos keretfeltételek változnak, de már folyamatban vannak azok az előkészületek és megállapodások, amelyekkel biztosítják, hogy folytatódhasson a karitatív célokra történő kupakgyűjtés. Azokkal a gyűjtőpontokkal és hulladékhasznosítókkal állapodnak meg, amelyek jelenleg is részt vesznek ebben a folyamatban, így a karitatív célra gyűjtött kupakok átvétele és gyűjtése folyamatos lehet. Azt nem tudni, hogy mennyiért, és azt sem, lesz-e mennyiségi korlát.
Tóth Zsé Ferenc, a Tündérkör Alapítvány vezetője lapunknak arról beszélt, ha a Mol át is veszi majd a kupakokat, az csak egy rövid, átmeneti állapot lesz. Arra talán elég, hogy az adományozó szervezetek, valamint a támogatott családok időt nyerjenek, és kitaláljanak egy új támogatási módszert. A dobozhoz rögzített kupakokat nem valószínű, hogy sokan leszerelik majd, így a gyűjtése is minimálisra csökken. Azt is mondta, ezzel a támogatási formával most sem lehet megmenteni egy családot, de arra jó, hogy a mindennapi megélhetésben némi segítséget nyújtson a rászorulóknak. – Ahol beteg gyerek van a családban, ott minden forint számít – tette hozzá.
Ezt mondta Barczai Zsuzsi is, akinek kislányáról születése után gyorsan kiderült, hogy csak a folyamatos és állandó fejlesztéssel lehet segíteni. Ehhez állami támogatás nem jár, viszont nagyon sok pénzbe kerül. Néhány éve egyetlen fejlesztő óráért 5-7 ezer forintot kellett fizetni, most 10 ezret. Pénzt kérni nem mert, úgy gondolta, a kupakgyűjtés terheli meg legkevésbé azokat az embereket, akik szívesen támogatnák őket.
Egy kamionnyi kupak körülbelül 7 tonna, ennyi fél-, háromnegyed év alatt gyűlik össze, és 500-550 ezer forintot fizet érte az átvevő cég. Ez a pénz kétszer ötnapos, napi háromórás fővárosi fejlesztésre elég szállással együtt.
Hannának nagy szüksége van erre, mert ugyan az orvosok azt mondták rá, egész életében csak vegetálni fog, ám a fejlesztések hatására önállóan eszik, iszik, térdelve közlekedik, szavakat mond, és mindent megért.
Az SMA gerincvelő eredetű izomsorvadással született, most négy éves Máté családjának 2 év alatt gyűlt össze körülbelül 7 tonna kupak, a pénzt tornákra, gyógyúszásra költöttek, de nem fedezte ezek egyéves költségét. Havasi Hajnalka, Máté édesanyja úgy fogalmazott: a gyűjtésben nagyon sokan vettek részt Pápa több pontján és a környékbeli falvakban. Havasi Hajnalki szerint az utóbbi évben már annyira keveset adtak érte, hogy alig érte meg elvinni, ha az üzemanyag- és az utánfutóbérlés költségét is beleszámítják. A kupakgyűjtés mellett 2 évvel ezelőtti süti- és virágvásárral is támogatták őket, egy győri autóklubtól, a Kisalföld alapítványától is kaptak segítséget, a kónyi templomban, és a szomszéd faluban egy táncegyesület jubileumi eseményén is volt gyűjtés. Hajnalka és férje is dolgozik, de Máté kezeléséhez minden forintra szükség van.