;

Németország;Alternatíva Németországért;Türingia;

Robert Sesselmann (középen) balra Björn Höckével, jobbra pedig Tino Chrupalla AfD-elnökkel a választási győzelem után

- Győzött az AfD jelöltje, Németországban először vezethet járást a szélsőjobboldali párt

Robert Sesselmann Németország második legkisebb és az egyik legszegényebb járását kapta meg, de intő jel, hogy egy olyan ellenfelet múlt felül, aki mögé mindegyik nagy párt beállt.

Újabb intő jel a németországi belpolitikában: a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) jelöltje, Robert Sesselmann nyerte meg a türingiai Sonneberg körzetében a helyi önkormányzati választás második fordulóját. Ez az első alkalom, hogy a párt jelöltje hasonló megméretést nyert.

A választás eredménye azért is figyelemre méltó, mert a kelet-németországi tartományban az AfD-t az alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldali pártnak minősítette és megfigyelés alatt tartja. Az 50 éves Sesselmann a szavazatok 52,8 százalékát kapta meg, és ezzel megszerezte a szükséges abszolút többséget. A CDU jelöltje, Jürgen Köpper, akit a Baloldal, illetve a berlini koalíciót alkotó három párt, az SPD, a Zöldek és az FDP is támogatott, 47,2 százalékkal veszített. A részvételi arány 58,2 százalék volt a tartományi statisztikai hivatala szerint.

Sesselmann sokkal közelebb állt a győzelemhez a választás első fordulójában is, akkor ugyanis a szavazatok csaknem 47 százalékát szerezte meg. A Türingiai-erdőben lévő körzet 57 ezer lakosával és mintegy 48 ezer választásra jogosultjával az egyik legkisebbek közé tartozik Németországban. A civilben tekintve ügyvéd Sesselmann jelenleg az AfD erfurti tartományi parlamenti képviselője. Sonneberg városából származik. Leendő önkormányzati képviselőként az AfD-nek több jelenlétet biztosíthat, például a menekültek elhelyezése elleni tüntetéseken is. Sesselmann azonban – írja a Tagesschau – nem rendelkezik túl nagy mozgástérrel., a törvény szerint a járási hivatalvezetőnek ugyanis egyfajta operatív igazgatóként a járási tanács döntéseit kell végrehajtania.

A választási kampányban elsősorban országos és nem helyi témák kerültek szóba. Sesselmann és az AfD a választási kampányban elsősorban a vitatott szövetségi fűtési törvény, a magas infláció vagy a menekültek számának növekedése miatt bírálta a berlini szövetségi kormányt. 

Miközben Köpper csalódást keltőnek nevezte a választási eredményt, Sesselmann bejelentette, hogy politikai ellenfeleivel is tárgyalni akar. Az ideológiai megfontolásokat félre kell tenni – jelentette ki. Hozzátette, minden képviselőcsoporttal tárgyalni akar. – A politikai ellenfelet is meg kell közelíteni – emelte ki, hangsúlyozva, hogy őt olyan érdemi kérdések foglalkoztatják, mint a költségvetés konszolidálása vagy az iskolák felújítása. Sesselmann azt is bejelentette, le akar mondani országgyűlési mandátumáról. „A munkaidőm korlátozott” – hangoztatta. Sesselmann úgy látja, hogy az AfD a néppárttá válás útjára került. A közelgő türingiai, szászországi és brandenburgi tartományi választásokra előre tekintve azt mondta: "Jövőre, 2024-ben történelmet írhatunk." A választási párthoz intézett beszédében bírálta a médiát. Ez szintén a szélsőjobb egyik kedvenc témája. A szélsőségesek rendre azt hangoztatják, hogy a médiumok az elit, a hagyományos pártok szolgálatában állnak.

A Der Spiegel közben arról számolt be, hogy a türingiai rendőrség nyomozást folytat Sesselmann ellen. A politikust azzal gyanúsítják, hogy verbálisan megfenyegetett egy férfit, aki a választási kampányban CDU-plakátokat akart elhelyezni. 

Björn Höcke, az AfD türingiai vezetője viszont ünnepelt, azt mondta, hogy Sonneberg lendületét magukkal akarják vinni a közelgő kerületi önkormányzati választásokra. – Aztán pedig felkészülünk a tartományi választásokra, ahol valóban politikai földrengést okozhatunk.

Mindenki megdöbbent

A német pártok megdöbbenéssel fogadták az AfD eredményét. Georg Maier türingiai belügyminiszter, az SPD helyi vezetője "riasztó jelzésről” tett említést. Most itt az ideje, hogy "félretegyük a pártpolitikai érdekeket és közösen védjük meg a demokráciát" – mutatott rá. Maier az AfD választási sikerének egyik okát az instabil politikai viszonyokban látja. Szerinte kevés előrelépés történt több olyan kérdésben, amelyek az embereket foglalkoztatják.

A Németországi Zsidók Központi Tanácsa mély megdöbbenését fejezte ki az AfD választási sikere kapcsán. – Hogy világos legyen: nem minden AfD-szavazónak vannak szélsőjobboldali nézetei, de a párt, amelynek jelöltjeire szavaztak, az állami alkotmányvédelmi hivatal szerint szélsőjobboldali – mondta Josef Schuster elnök a Jüdische Allgemeine című lap szerint. A Nemzetközi Auschwitz Bizottság is megdöbbenésének adott hangot. Christoph Heubner ügyvezető alelnök így nyilatkozott: "A mai nap szomorú nap a Sonnebergi körzet, Németország és a demokrácia számára. A választók többsége nyilvánvalóan búcsút mondott a demokráciának, és tudatosan egy náci által uralt szélsőjobboldali pusztító pártot választott".

Omid Nouripour, a Zöldek társelnöke azt közölte, ez sötét nap volt a német demokrácia számára. Mint mondta, össze kell fogniuk a demokratikus erőknek, hogy harcoljanak „Németország ellenségei” ellen.

Országosan az AfD jelenleg 18-20 százalékon áll, s a közvélemény-kutatók többsége szerint a párt megelőzte a szociáldemokratákat, ezzel második a keresztény uniópártok mögött.

A csapatot az Egyesült Államok parti őrsége hívta életre, legfőképpen a hasonló esetek elkerülésére.