;

katasztrófa;Egyesült Államok;nyomozás;Titanic;megelőzés;testület;felkutatás;parti őrség;

A nyomozás fő célja a megelőzés

- Amerikai nyomozók vizsgálják ki részletesen a Titan katasztrófáját

A csapatot az Egyesült Államok parti őrsége hívta életre, legfőképpen a hasonló esetek elkerülésére.

Az amerikai parti őrség tengerészeti nyomozó testületet (Marine Board of Investigation) hívott össze a Titan mélytengeri búvárhajó tragédiájának vizsgálatára. A szervezet vasárnapi sajtótájékoztatóján a nyomozást vezető Jason Neubauer közölte, hogy elsődleges cél a hasonló katasztrófák jövőbeni megelőzése.

A testület javaslatokat tesz majd a biztonság növelésére, de azt is mérlegelhetik, hogy a Titan katasztrófájával kapcsolatban kezdeményeznek-e polgári vagy büntetőjogi lépéseket. A vizsgálatban jelenleg a bizonyítékokat, egyben a tenger mélyén összeroppant jármű maradványait gyűjtik össze, együttműködve a kanadai Új-Fundlandon fekvő kikötőváros, St. John hatóságaival.

Ahogy arról a Népszava is beszámolt, a Titan búvárhajó roncsait csütörtökön találták meg egy kanadai hajóról távvezérelt víz alatti robot segítségével találták meg 488 méterre a Titanic roncsának orrától mintegy 4 kilométeres mélységben.  Akkor John Mauger, az amerikai parti őrség ellentengernagya sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a búvárhajó kapitánya és négy utasa halott, a Titan összeroppanhatott.

A szerencsétlenül járt búvárhajón öten tartózkodtak, akik közelről szerették volna megnézni az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsait. Az áldozatok között volt Stockton Rush, az OceanGate vállalat elnök-vezérigazgatója, Hamish Harding, egy kalandvágyó brit üzletember, Paul-Henry Nargeolet, egy francia Titanic-kutató, valamint Shahzada Dawood, vállalkozó, Pakisztán egyik leggazdagabb embere és fia, Suleman. A család beszámolója szerint a 19 éves fiúnak nem volt kedve a vállalkozáshoz, de, hogy édesapja kedvére tegyen beleegyezett az útba. Shahzada Dawood fiatalkora óta a Titanic történetének megszállottja volt, és szerette volna saját szemével is megnézni a roncsokat.

A Wagner-csoport vezetőjének puccskísérlete eleve esélytelen volt a hadsereg átállása nélkül, de felszínre hozta Vlagyimir Putyin rezsimjének gyenge pontjait. A történtekkel kapcsolatosan kevés a magyarázat, annál több a nyitott kérdés.