EU;támogatás;Ukrajna;gabona;

- Hamarosan 16 millió euró brüsszeli támogatást kapnak a magyar gazdák

Heteken belül megérkezhet Brüsszelből az ukrán gabonaimport miatt kárt szenvedett magyar gazdáknak járó 16 millió eurónyi pénzügyi kompenzáció, miután a tagállamok hétfőn jóváhagyták a Magyarországon kívül Bulgáriának, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának megítélt 100 millió eurós támogatási csomagot. A döntésre azután kerülhetett sor, hogy Budapest - utolsóként az Ukrajnával szomszédos országok közül - megszüntette a háború sújtotta országból származó bizonyos agrártermékekre kivetett egyoldalú importtilalmat.

Mint többször beszámoltunk róla, gondot okozott a frontországokban élő gazdáknak, hogy az Unió tavaly szabad utat adott az ukrán mezőgazdasági termékek importjának. A szállítmányok megrekedtek a kelet- és közép-európai országokban ahelyett, hogy eredeti rendeltetési helyükre, például Észak-Afrikába értek volna. A dömping miatt a helyi gazdák anyagilag rosszul jártak, mert a termékeik rajtuk ragadtak vagy a korábbinál jóval olcsóbban tudták értékesíteni azokat.

Az Európai Bizottság májusban kompromisszumot ajánlott: ha az érintett tagállamok feloldják a behozatali tilalmat, 100 millió eurós pénzügyi segítséget kaphatnak és szeptemberig korlátozhatják a megadott agrártermékek importját. A támogatást nemzeti forrásaikból is kiegészíthetik az uniós transzfer 200 százalékának megfelelő összeghatárig.

Ez Magyarország esetében további 32 millió eurót jelentene. 

A brüsszeli kompenzációról szóló döntés azonban késett, mert a magyar kormány egészen a legutóbbi időkig nem oldotta az importtilalmat, ami a megállapodás egyik feltétele volt.

Az Európai Bizottság hétfőn javasolta, hogy a maradék 22 ország termelői is részesüljenek támogatásban a kedvezőtlen éghajlati jelenségek, a magas termelési költségek vagy a különféle piaci és kereskedelmi problémák miatt. A nekik ajánlott segítség 330 millió euró, amivel ki is merülne a rendkívüli helyzetek kezelésére létrehozott mezőgazdasági tartalékalap. A tagállamok többségének ajánlott segítségnyújtást az EU27-eknek még jóvá kell hagyniuk.

Májusban már 2763 milliárd forint volt az államháztartás hiánya, ez az egész évre engedélyezett 3400 milliárd forint 81 százaléka, ami kételyeket ébreszt az elemzőkben, hogy akár a 2023-as deficitcél tartható lesz-e