„Ők is az adóhivataltól jöttek?” – kérdezte némi riadtsággal a hangjában az egyik ágyon ülő hajléktalan férfi, miután Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője öltönyt viselő idegenek társaságában lépett be a Dankó utcai menedékhelyre, a Fűtött utcába kedd délelőtt. Ezúttal azonban nem a NAV razziázott, a metodista lelkész David Pressman amerikai nagykövetet és kíséretét vezette körbe a jótékonysági szervezetnél, amelyet adóhivatali „megszállástól” kezdve a költségvetési támogatás visszatartásáig sokféle módon szorongat az államapparátus.
Mint arról korábban többször írtunk, az Orbán-kormány hosszú évek óta akadályozza, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség úgynevezett bevett egyházzá váljon. A szervezet így az állami támogatások egy részéhez sem jut hozzá, ami miatt tetemes tartozásokat halmozott fel, szociális, oktatási intézményeinek működtetése is rendre veszélybe kerül. A kormányközelivé lett Index kedden épp a nagyköveti látogatás napján számolt be arról az „értesüléséről”, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséghez tartozó szervezetek és intézmények több mint 589 millió forintnyi köztartozást halmoztak fel.
Index: Iványi Gáborék több mint félmilliárdos köztartozást görgetnek maguk előttIványi korábban többször elmondta:
ha megkapnák azokat a forrásokat, amelyektől szerinte az állam jogsértően fosztotta meg őket, akkor nem lennének tartozásaik.
A kormányzattal szemben nem egy alkalommal kritikus hangot megütő David Pressman ugyanakkor a Dankó utcai látogatásán lapunknak diplomatikusan arra utalt, nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítani vizitjének. Tény azonban, hogy az Egyesült Államok szorosan nyomon követi a kormányzati össztűz alatt túlélésért küzdő egyház és egyesület kálváriáját, ez az amerikai külügyminisztérium vallásszabadságról évente készülő jelentéseiből kiderül.
„Magyarországra érkezésem óta megpróbáltam kapcsolatba lépni a különböző szektorok vezetőjével, beleértve a vallási közösségeket is. Rengeteget lehet tanulni a hitközösségek vezetőitől. A lelkész figyelemre méltó munkát végez, amiről már hallottam, és amit első kézből is szerettem volna megismerni”
– nyilatkozta a nagykövet. Arra a felvetésünkre, hogy Amerika aggódik-e a vallásszabadság magyarországi helyzete miatt, kitérő választ adott. „Az Egyesült Államok a vallásszabadság szószólója az egész világon, így Magyarországon is. Különösen fontos, hogy az emberek szabadon követhessék hitüket és lelkiismeretüket. Ez egy olyan érték, amely nem ismeri a határokat, és amelyet az Egyesült Államok határozottan támogat, támogatni fog” – fogalmazott Pressman.
A körülbelül kétórás látogatása során a nagykövet az Oltalom hajléktalan gyermekeknek biztosított óvodáját és kórházi ápolási osztályát is megtekintette, majd zárt ajtók mögött beszélgetett a szervezet vezetőivel.
Iványi Gábor a találkozójuk után elmondta: úgy véli, a vizit mély benyomást tett Pressmanre, aki szerinte érdeklődő volt, de profi diplomataként keveset beszélt, nem értékelte a helyzetet. Az egyházi vezető megjegyezte, habár az elmúlt években több nagykövet is tiszteletét tette az Oltalom és a MET Dankó utcai székhelyén,
az Orbán-kormány részéről senki nem kereste fel őket, hogy megnézze, hogyan végzik az államtól önként átvállalt feladatokat.
Még Tarlós István előző főpolgármester sem nézett be, pedig őt többször is invitálták. „Ez országos jelenség. Nyíregyházi kápolnánk felavatásának nemrég ünnepeltük a századik évfordulóját. Meghívtam a polgármestert is, még csak nem is válaszolt. Sajnos, más egyházak képviselői is ehhez igazodnak” – fogalmazott Iványi Gábor. Szerinte annak fizetik meg az árát, hogy világosan beszélnek, az Isten előtti kötelezettségüknek megfelelően reflektálnak a társadalmi eseményekre.
Tovább üldözik Iványi Gábor egyházát, most 130 milliót tart vissza a magyar államIványi Gábor kapta az Európai Hazafi DíjatKártérítési pert indít Iványi Gábor egyháza az állam ellen, amiért évekig megfosztották az egyszázalékos felajánlásoktól