;

Parlament;szavazás;Svédország;NATO-csatlakozás;

- Legkorábban csak ősszel szavaz a svéd NATO-csatlakozásról az Országgyűlés

A jelek szerint nem igazán hatnak a nyugati szövetségesek jelzései. 

Egy háromnapos rendkívüli parlamenti üléssel fogja zárni ülését az Országgyűlés - írja a hvg.hu.

A portál megszerezte a csütörtöki házbizottsági ülésre készített javaslatot, amely szerint hétfőn, kedden és pénteken ülésezne a törvényhozás. Ennek értelmében

a pedagógusok státusztörvényéről például kedden szavaznának,

a már most tarthatatlannak látszó költségvetésről pedig pénteken. Azonban annak eldöntését továbbra sem vették napirendre, hogy Svédország csatlakozhasson az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO).  A szavazást egy éve halogatják, így biztos, hogy erről csak ősszel fog döntés születni. 

A Fidesz frakcióvezetője március végén jelezte, semmiféle nyomásgyakorlást nem fogadnak sem külföldről, „sem a külföldi megrendelésre dolgozó magyar baloldali politikusoktól, sem NGO-któl, sem a médiától arra vonatkozóan, hogy a parlament mikor, milyen ütemben, milyen ügyeket tárgyaljon, azokról mely napokon szavazzon”. Kocsis Máté hangsúlyozta, minél nagyobb nyomást gyakorolnak egy döntés gyors meghozatalára, az minden esetben annál alaposabb megfontolást igényel.

Pár nappal később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, nem a kormány, hanem a Fidesz-frakció akaratán múlik a svéd NATO-csatlakozás. Orbán Viktor Katarban pedig májusban arról beszélt, hogy javulnia kell a két ország viszonyának, mivel nem akarnak konfliktusokat importálni a NATO-ba.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a Fidesz különféle indokokkal halogatta korábban Finnország, most pedig Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációját. A februári kihelyezett frakcióülésen úgymond „vita” alakult ki a képviselőcsoporton belül, amelynek következtében egy úgynevezett „parlamenti”, de valójában fideszes delegáció ment ki Stockholmba és Helsinkibe „tájékozódási és vitarendezési” célból. Nem verték nagydobra, de egy külön úton követte a küldöttséget Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is. 

A tárcavezető ezt a kínai Sencsenben jelentette be.