Augusztus 1-től azt addig árstopos 8 élelmiszerfajta is csatlakozik a korábban 20 termékkörre meghirdetett kötelező akciókhoz. E körben is - az akciózást megelőző 30 napban alkalmazott legalacsonyabb árhoz viszonyított - korábbi 10-ről augusztustól 15 százalékra emelkedő kedvezményt kell biztosítani, ám áz általánostól némiképp másképp.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint az árstop alól kikerülő termékfajták árai azokban az üzletekben, ahol kötelező az akciózás (nettó 1 milliárd forint feletti éves forgalom), átmenetileg nem lehetnek magasabbak a beszerzési árnál. Ezen felül a 8 volt árstopos termék közül két termékfajta valamennyi termékét heti rendszerességgel legalább 15 százalékkal olcsóbban kell kínálni, úgy, hogy a kedvezményt a beszerzési árhoz kell viszonyítani. Úgy tűnik, a tervről készülő rendeletben a kormány felülírja amit korábban törvényben tiltott, azaz a beszerzési ár alatti értékesítést.
A minisztérium elégedett az akciózás eddigi menetével és eredményeivel - írják -, és júniusban már 20 százalék alatti inflációt várnak, valamint tartják, hogy év végére egyszámjegyűvé zsugorodik a pénzromlás.
A közlemény nem részletezte azt sem, hogy hogyan kell értelmezni a beszerzési árhoz rögzített "átmeneti" eladási árat: kérdés, hogy ez a korlátozás is "csak" szeptember 30-ig tart-e, mint az akciózás.
Nagy Márton, a gazdaságfejlesztési tárca vezetője hétfőn az Inforádió Aréna című műsorában csodálkozott rá, hogy már kétszámjegyű a fogyasztáscsökkenés, s ez a visszaesés csapdát jelent a növekedésre nézve. A háztartások kevesebb élelmiszert vásárolnak, a minőség is lefelé megy, s ezen tendenciák pedig nem jók - tette hozzá. Éppen ezért reagált a kormány, és olyan eszközöket ad a háztartások kezébe, amely révén növekedhet a fogyasztás - magyarázta. Az egyik ilyen intézkedés a SZÉP-kártya adható keretének megemelése 200 ezer forinttal, illetve az, hogy augusztustól hideg élelmiszerre is fel lehet használni a teljes keretet. A másik a csok és babaváró hitel felvételeinek szigorítása, illetve részbeni megszüntetése. A kormány abban reménykedik, hogy emiatt sokan döntenek majd a hitelfelvétel mellett. Idén mindez „simítja a fogyasztást”, a hiteltermékek előrehozott fogyasztást fognak eredményezni - fejtegette Nagy Márton.