Franciaországban az utóbbi években sok szó esett a rendőri erőszakról. A vádak szerint a rendőrök túl keményen léptek fel a Gérald Darmanin által „terroristáknak” minősített klímaaktivisták, vagy a nyugdíjreform ellenzőivel szemben. Most azonban sokan megelégelték a rendőri túlkapásokat. Szerdára virradó hajnalban a feldühödött emberek kukákat, autókat gyújtottak fel és egy iskolát is lángba borítottak, a mentőegységeket pedig robbanó tűzijátékokkal lőtték. Barikádokat emeltek a lakótelepek utcáin, és a tűzoltókat akadályozták a munkájukban - számolt be a francia média.
A zavargások, amelyek kedden este a nanterre-i rendőrkapitányság előtti tüntetéssel kezdődtek, az éjszaka folyamán átterjedtek a szomszédos városokra. Mantes-la-Jolie-ban felgyújtották a városháza épületét. A rendőrök könnygázt és gumilövedéket vetettek be, de a tömeges támadások miatt visszavonulót kellett fújniuk. A hatóságok szerint összesen 20 embert letartóztattak.
A rendőrség motoros járőre kedden reggel állítottak meg egy három embert szállító autót. A France Info csatorna által ellenőrzött videón látható, amint az egyik rendőr a vezető ajtaja magasságában fegyvert fog az álló gépkocsira. Ekkor még semmi sem utalt arra, hogy tragédia történhet, senki sem tett hirtelen mozdulatot. Amikor azonban a volánnál ülő 17 éves fiú hirtelen elhajtott, a rendőr közelről rálőtt a tinédzserre, aki halálos találatot kapott a mellkasán.
Az autó ezután még néhány métert továbbhaladt, végül egy útkorlátnak ütközött. Egy utast - aki szintén kiskorú - letartóztattak, majd később elengedtek, egy harmadik pedig az ügyészség szerint elmenekült a helyszínről.
Mint arról a France Info beszámolt, a rendőrt emberölés gyanújával őrizetbe vették.
Gérald Darmanin belügyminiszter szerint a rendőri felügyelet vizsgálatot indított az eset tisztázására. A tárcavezető azt közölte, megilleti őket az ártatlanság vélelme.
A France Info szerint a járőrök kezdetben azt mondták, hogy a fiatal megpróbálta elgázolni őket. Később azonban megváltoztatták a vallomásukat, és azt állították, hogy a fiú „nem tett eleget a felszólításuknak”, majd hirtelen gyorsított. Arról azonban nem tettek említést, miért tartották szükségesnek, hogy rálőjenek a fiúra.
A tinédzser állítólag már korábban is ismert volt a rendőrség előtt közlekedési szabálysértések és a rendfenntartókkal szembeni ellenállás miatt. A belügyminiszter "drámának" minősítette a halálát, ugyanakkor azt közölte, hogy az államhatalommal szembeni ellenállás már több esetben vezetett rendőrök halálához.
A halálos incidens felháborodást váltott ki Franciaországban: egyre többen halnak meg egyszerű járműellenőrzések során, amikor csak annyi a bűnük, hogy nem követik a rendőrök utasításait. Csak 2022 folyamán 12 ember vesztette életüket hasonló körülmények között. Gyakran nem súlyos bűnözők halnak meg, hanem – ugyanúgy, mint a mostani esetben – olyanok, akik pitiáner bűncselekményekkel hívták fel magukra a figyelmet. A 17 éves fiatalembert is eredetileg közlekedési szabálysértés miatt állították meg.
Sokan úgy látják, hogy az utóbbi években egyértelműen erőszakosabbá vált a rendőrség. Emögött Gérald Darmanin belügyminisztert látják, aki a törvény kemény emberének tünteti fel magát. Darmanin hírek szerint az elnöki tisztségre pályázik. A hivatalban lévő Emmanuel Macron 2027-ben már nem indulhat újra, hiszen jelenleg már második államfői mandátumát tölti. A belügyminiszter maga sem tagadta ambícióit, egy ízben azt közölte, mindig késznek kell lenni arra, hogy az ember feljebb lépjen. Egykor Nicolas Sarkozy is hasonlóképpen építette fel imázsát: belügyminiszterként a „törvényes rend” embereként lépett fel, ezzel alapozta meg népszerűségét, s ennek köszönhette elnökké választását is 2007-ben. Darmanint egyébként az elnök pártjának több képviselője is túl radikálisnak tartja.
A politikai élet szereplői is felháborodásuknak adtak hangot a mostani történtek után.
„A halálbüntetés már nem létezik Franciaországban. Egyetlen rendőrnek sincs joga ölni, hacsak nem önvédelemből”
- írta Twitteren Jean-Luc Mélenchon, a baloldali-populista Engedetlen Franciaország (LFI) párt vezetője. Szerinte a rendőrség lejáratja az állam tekintélyét, és az alapoktól kezdve reformra szorul. Más baloldali politikusok is felháborodtak, és hangsúlyozták, hogy a rendfenntartó erőkkel szembeni ellenállás nem indokolja az emberölést.
Sandrine Rousseau zöldpárti európai parlamenti képviselő azt közölte, hogy a baloldal kivégzésnek tartja a történteket.
Patrick Jarry, Nanterre polgármestere részvétét fejezte ki a fiatalember hozzátartozóinak. Reményét fejezte ki, hogy a folyamatban a vizsgálatok „a lehető leggyorsabban fényt derítenek a tragédia pontos körülményeire". A polgármester mindenkit önmérsékletre kért.
Az áldozat, akit a francia médiában Naël C-ként említenek, futárként dolgozott. Családja ügyvédje, Yassine Bouzrou révén közölte, hogy a következő napokban feljelentést tesznek szándékos emberölés miatt a lövést leadó rendőr ellen. "Nem kétséges, hogy szándékában állt megölni az áldozatot, hiszen a videó hangfelvételéből egyértelműen kiderül, hogy a lövés előtt azt mondta: »golyót eresztek a fejedbe«" – mondta Bouzrou a Libérationnak. Feljelentik a másik rendőrtisztet is, őt "emberölésben való bűnrészességgel", vádolják, a felvételekből úgy tűnik, hogy közvetlenül a gyilkosság előtt arra utasítja kollégáját, lője le a fiút.
Egy másik feljelentést közokirat-hamisítás miatt tesznek majd a rendőrök ellen, mert első vallomásukban még azt állították, hogy a fiatalember emberölést kísérelt meg azzal, hogy el akarta ütni őket.
Ezt azonban, amint a család ügyvédje rámutatott, a videó megcáfolta.