együttműködés;Lezsák Sándor;Türkmenisztán;

Orbán Viktor után Lezsák Sándor elugrott a világ egyik legkeményebb diktatúrájába, hogy erősítse a kétoldalú kapcsolatokat

Majd megállapították, hogy különösen az oktatás területén nagyon jó az együttműködés. 

Hivatalában fogadta Vepa Hajijev türkmén külügyminiszter-helyettes az Országgyűlés fideszes alelnökét, Lezsák Sándort, aki hivatalos úton van éppen Asgabatban - közölte a független kirgiz hírügynökség, az Akipress. 

A találkozó során a felek megvitatták a türkmén-magyar együttműködés aktuális kérdéseit politikai, diplomáciai, kulturális és humanitárius területeken. Hangsúlyozták, hogy a legmagasabb szintű találkozók és tárgyalások hozzájárulnak a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez. Az államközi kapcsolatokban fontos szerepet játszott Orbán Viktor magyar miniszterelnök ez év júniusában tett hivatalos látogatása Türkmenisztánban. Hajijev kiemelte, hogy fokozni kell az interparlamentáris kapcsolatokban való együttműködést

Egyúttal megállapították, hogy fokozatosan fejlődik a két ország együttműködése kulturális és humanitárius kapcsolatokat - s ez különösen igaz az oktatás területén. 

Türmenisztán a világ második legkeményebb diktatúrája Észak-Korea után. Gurbanguly Berdimuhamedow személyben rendkívüli tehetségű diktátora volt, aki énekelt már szerenádot országának gitár kíséretében, beállt a DJ-pult mögé, nyert ralibajnokságot és lóversenyt is majdnem, csakhogy a megbokrosodó páratlanujjú patás levetette magáról. Türkmenisztán évről évre az utolsó előtti helyen végez az emberi jogi szervezetek, a Freedom House és az Amnesty International listáin, sokáig csak Kim Dzsong Un Észak-Koreája volt mögötte, a Freedom House 2023-as jelentése szerint a politikai és a szabadságjogok csak Dél-Szudánban és a polgárháború sújtotta Szíriában állnak rosszabbul, Észak-Korea már Türkmenisztán előtt van ebből a szempontból. Ellenzék és független türkmén média nincs, azt a néhány újságírót, aki jellemzően külföldi orgánumoknak ír, üldözik, az ellenzéki személyiségek folyamatos hatósági fenyegetése ellen pedig már évekkel ezelőtt az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) kínzás elleni bizottsága is szót emelt.