Franciaország;zavargások;

Franciaországban nincs vészhelyzet, csak vész, páncélozott járműveket vezényelnek az égő utcákra

A válság mélységét jelzi, hogy Emmanuel Macron elnök az EU-csúcs vége előtt távozott Brüsszelből, hogy válságtanácskozást tartson Párizsban.

Az elnök sietsége indokolt, csütörtökről-péntekre virradó éjszaka is folytatódtak az erőszakos cselekmények, amelyeket az váltott ki, hogy egy rendőr Nanterre-ben lelőtt egy 17 éves algériai-marokkói származású futárt, Nahel M.-et.

A rendőrség állítólagos rasszizmusa” elleni erőszakos tiltakozó megmozdulások több városra átterjedtek, annak ellenére, hogy az érintett régiókban kora estétől reggelig a tömegközlekedést is leállították, és csütörtökön 40 ezer rendfenntartót vezényeltek az utcákra. Csak csütörtök éjszaka több mint 2000 autót gyújtottak fel, de több középületet is. köztük a legnagyobb könyvtárat Marseille-ben, és közel 500 épületet rongáltak meg.  

Nahel M.-et szombaton temetik el, a francia hatóságok nyilvánvalóan az erőszak megfékezésére koncentrálnak. Ez nem lesz könnyű, Gerard Darmanin belügyminiszter közlése szerint szerda éjjel 2391, csütörtök éjjel már több mint 3880 közúti tüzet kellett eloltani szerte Franciaországban. Élisabeth Borne miniszterelnök bejelentése szerint páncélozott járműveket is az utcákra vezényelnek majd. 

Emmanuel Macron a párizsi válságtanácskozás után egy sor szigorítást jelentett be, és bár sokan azt valószínűsítették, hogy rendkívüli állapotot vezet be, erre nem került sor. Nyilvánosan elismerte, hogy az egyre szélesebb körű zavargások már rosszabb biztonsági helyzetet eredményeztek, mint amilyet az ország 2005. október 27. és november 17. között tapasztalt, miután két rendőri igazoltatás elől menekülő tinédzser fiút halálos áramütés ért. 

Az elnök közölte: „tabuk nélkül” hajlandó mindent megtenni azért, hogy fenntartsa a rendet Franciaországban. Ennek érdekében további erőforrásokat biztosítanak a rendőrségnek, esti-éjszakai tömegközlekedés felfüggesztését fenntartják, korlátozzák a nyilvános rendezvényeket – például Mylène Farmer koncertjét a párizsi Stade de France-ban – és a külvárosi fiatalok közösségi hálózatait. Utóbbit azért, mert az elnök szerint az elsősorban fiatalokat célzó közösségi hálózatok, mint a TikTok vagy a Snapchat is szerepet játszanak az erőszak elharapózásában, a fiatalok ugyanis az ezeken futó videójátékokat utánozzák, a realitást is egyfajta videójátékként élik meg.

Emmanuel Macron felszólította a szülőket, tartsák otthon a gyermekeiket, mert mint mondta, nem az állam, hanem a szülők felelőssége a gyerekek-fiatalok távoltartása a zavargásoktól. Ezek miatt eddig 875 embert vettek őrizetbe. 

A helyzetet súlyosbítja, hogy a rendőri szakszervezetek is háborognak, amiért az elnök elfogadhatatlannak nevezte Nahel lelövését, a szakszervezetek ugyanis az ügyészség álláspontjával ellentétben azt állítják, hogy a rendőr jogosan használta fegyverét.

A Franciaországot sújtó zavargások miatt Németország is aggodalmát fejezte ki. Steffen Hebestreit kormányszóvivő az AFP francia hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a berlini vezetés „természetesen” némi aggodalommal szemléli, ami jelenleg Franciaországban történik, de egyelőre nincs jele annak, hogy Emmanuel Macron elnök lemondaná vasárnapi németországi látogatását.

Nahel M. egy sárga Mercedest vezetett, amikor kedd reggel egy közlekedési rendőr ellenőrzés közben. Bár a család ügyvédje azt állította, hogy büntetlen előéletű, Pascal Prache nanterre-i ügyész szerint közlekedési kihágásokért – néhányszor áthajtott a piroson – 2022 szeptemberében állt bíróság előtt is. Egyedüli gyerek volt, egyedülálló anya nevelte a Párizs központjától elővárosi vonattól 15 percre fekvő Nanterre-ben.