Az izraeli hadsereg (IDF) hétfőn közölte, hogy terrorista célpontokat támadott a megszállt ciszjordániai Dzsenín városában egy nagyszabású műveletben, amelyben a palesztin hatóságok szerint többen meghaltak és megsebesültek.
A hadsereg tudatta, hogy erői „a terrorista infrastruktúrát” vették célba Dzsenín térségében. Egy műveleti központot támadtak, amely a tájékoztatás szerint a Dzseníni Brigád, egy helyi militáns csoport parancsnoki központjaként szolgált. A Jerusalem Post palesztin forrásokat idézve később azt közölte, hogy hétre emelkedett a palesztin halálos áldozatok száma, s több tucat sebesültet ápolnak a dzseníni menekülttáborban házról házra terjedő harcok nyomán.
Az ynet szerint a hétfő hajnalban indított nagyszabású katonai akciót biztonságiak belső levelezésében Otthon és kert hadműveletnek hívják. Egy politikai vezető ugyanakkor a lapnak úgy nyilatkozott, hogy Avi Blot hadosztályparancsnok katonatisztekhez küldött levelében tévesen nevezte így a támadást, mert az nem hadművelet, hanem egy célirányos katonai akció. A harcok megindulásáról a kormány miniszterei is csak a nyitócsapás után értesültek, a döntést nem előzte meg a biztonsági kabinet összehívása, szavazás.
A közszolgálati rádió értesülése szerint a katonai akció időtartamát nem határozták meg előre, a rádióban megszólaló szakértők szerint több napig is elhúzódhat, de véget is érhet már hétfőn. – Bombázás és szárazföldi invázió zajlik. Számos házat és helyszínt bombáztak. (...) Mindenütt füst gomolyog – – mondta el Mahmúd asz-Szaadi, a Palesztin Vörös Félhold dzseníni igazgatója az AFP francia hírügynökségnek. A palesztin Iszlám Dzsihád közleményben azt írta, minden lehetőség megvan arra, hogy az ellenségre (Izraelre) csapást mérjenek, válaszul a dzseníni agresszióra.
Júniusban hét ember, köztük két 15 éves fiatal meghalt az izraeli hadsereg dzseníni menekülttáborban végrehajtott műveletében. A rajtaütés során a hadsereg helikopterről rakétákkal is támadott, amire egy palesztin tisztviselő szerint 2002 óta, a második palesztin intifáda (felkelés) óta nem volt példa Ciszjordániában. A Ciszjordánia északi részén fekvő város és a szomszédos menekülttábor rendszeresen színhelye az izraeli erők és a palesztinok közötti összecsapásoknak.
Az izraeli hadsereg sorozatosan hajt végre razziákat a térségben, amely elméletileg a Mahmúd Abbász által elnökölt Palesztin Hatóság ellenőrzése alatt áll.
Az erőszak az elmúlt hónapokban fokozódott, és az év eleje óta legalább 177 palesztin, 25 izraeli, egy ukrán és egy olasz halt meg a régióban.