Várhatóan ősz végén, novemberben születhet ítélet a Gyárfás Tamás volt úszószövetségi elnökkel szemben emberölésre való felbujtás vádjával 2019 óta folyó büntetőperben – derült ki a Fővárosi Törvényszéken csütörtök délelőtt.
Immáron több mint ötven tárgyalási nap után befejeződött a per bizonyítási eljárása. Póta Péter bíró a Fővárosi Törvényszéken a csütörtöki tárgyalási napon ismertette az elsőfokú további tárgyalás menetét, ekkor jelezte, hogy őszre lehet meg elsőfokon az ítélet.
A tárgyalásra Gyárfás Tamás személyesen ment el, míg a másik vádlott, az Aranykéz-utcai robbantásért is elítélt Portik Tamást a börtönből távkapcsolatban volt jelen.
Két-három nap, öt-nyolc perc
A kilencvenes évek éjszakájának ismert vállalkozója úgy fogalmazott, hogy ősszel „két napot" kíván beszélni az utolsó szó jogán, de inkább hármat" – mire a bíró megjegyezte, hogy jó lenne, ha Portik Tamás nem bocsátkozna ismétlésekbe. (A börtönben töltött évek nem múltak el nyomtalanul Portik Tamáson, a bírósági per alatt már többször nyilatkozott tanúként, mindenkor meglehetősen terjengős, szétfolyó volt az általa elmondott szöveg.)
Ezzel szemben Gyárfás Tamás annyit közölt, hogy a maga részéről „öt és nyolc perc" között tartana majd beszédet az utolsó szó jogán.
Az ügyészség fenntartotta a vádját és a vád minősítését. A vádhatóság szerint a kilencvenes évek ismert médiavállalkozóját - a Népszava volt tulajdonosát – 1998 februárjában Jozef Rohác szlovák bérgyilkos ölte meg, akit Portik Tamás bízott meg a feladattal Gyárfás Tamás felbujtására. Az ügyészség szerint Gyárfás Tamás és Fenyő János között üzleti ellentét és hatalmi harc volt, ezt akarta volna Gyárfás gyilkossággal „elrendezni". A Fenyő-gyilkosságért 2017-ben Rohácot már életfogytiglanra ítélték, ám a megbízót akkor még nem nevezte meg a vádhatóság. Később, 2018-ban meggyanúsították Gyárfást és Portikot, majd 2019-ben emeltek vádat Gyárfás Tamással és Portik Tamással szemben. A vádakat Gyárfás Tamás és Portik Tamás is tagadja. Gyárfás Tamás már korábban is közölte: közötte és Fenyő János között a gazdasági ellentét már jóval a gyilkosság előtt lezárult, megegyezés született a vitás ügyeikben.
A bizonyítási eljárás záróakkordjaként a törvényszéken meghallgatták volna élőben a 10. számú tanút – a nevét nem közölték – ám ez végül meghiúsult. A tárgyalóterem maffiaperhez illó hangulatát megteremtette, hogy
a tanú már korábban közölte a bírósággal, hogy a tárgyalás időpontjában éppen a tengeren hajózik és amikor kifut a nyílt tengerre akkor sajnos nem lehet vele kapcsolatot teremteni.
Mivel a tanút nem lehetett elérni, így végül Póta Péter bíró olvasta fel a vallomást. Mint a tanú a nyomozók előtt tett vallomásában elmondta: annak idején testőr volt Portik Tamás mellett. – Volt hogy autót kellett felgyújtanom, vagy szórakozóhely „átvételében” vettem részt – ecsetelte a tanú a munkakörét.
Rossz autóba rohantak bele
– Radics, Karajos, Sági – sorolta a tanú Portik csapatának a tagjait. Szerinte Portik kapcsolatban volt Roháccsal, a tanú szerint 97-ben és 98-ban találkozott az alvilágban csak „fogorvos" néven ismert férfival, akinek Portik mutatta be a tanút. A Portik-csapat tagjait is a szlovák bérgyilkos képezte ki arra, hogyan kell robbanószerrel bánni, a csapat tagjai pedig egy-egy színt kaptak azonosításra. – Ez Portik Tamás ötlete volt – mondta. (Az ihletet ehhez alighanem az 1992-es Tarantino-film, a Reservoir Dogs adta. – a szerk.)
Mindegyiküknek volt egy munkában használatos telefonja , amellyel csak úgy beszélgethettek, ha előtte bemondták a színüket.
Szerinte eleinte „csak" megveretésre volt szándék, így Portik azzal bízta meg a csapatát, hogy verjék meg Fenyőt. – Fenyőnek volt három Mercije, tudtuk, hogy a hétvégén járt az egyikkel. A terv az volt, hogy egy autóval belehajtanak a kocsijába, majd megverik Fenyőt. – Én ütőemberként vettem részt, nekem annyi volt kiadva, hogy Fenyőt jól meg kell verni. A verőember-csapat be is szerzett egy olcsóbb Fiatot a célra, ám elszúrták az akciót. – Rossz autóba hajtottunk bele – mondta a verőember. Ekkor szerinte Portik közölte, hogy „levesz bennünket az ügyről" és átadja a fogorvosnak.
Meghiúsult egy békéltető vacsora
A 10. számú tanú vallomásának ismertetése után az ügyész belefogott a vádbeszédbe.
– Az igazság az idő gyermeke - idézte az ügyész Francis Bacont. – Idővel minden kiderül. – Huszonöt év telt el. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy azok a tanúk, akik féltek vallomást tenni, most előálljanak. Ennyi idő kellett, hogy olyan bizonyítékok kerüljenek elő, hogy az ügyészség az apró puzzle darabkákból összerakja, hogy mi történt – kezdte.
Az ügyész szerint már közvetlenül a Fenyő-gyilkosság másnapján is születtek olyan vallomások, amelyekben Gyárfást nevezték meg, mint a gyilkosság lehetséges megrendelőjét. Így például a nyomozás során a Fenyő János cégcsoporthoz tartozó VICO vezetői egyhangúan elmondták, hogy Fenyőnek nem voltak alvilági személyekkel kapcsolatai, az egyetlen ismert komoly konfliktusa Gyárfással volt, akikkel kölcsönösen próbálták egymást lejáratni. Így Fenyő is megpróbálta lejártani Gyárfást az akkor a tulajdonában lévő Népszaván keresztül.
Az ügyben meghallgatták Friderikusz Sándort is még 2018-ban. Ő két üzleti ellenlábast nevezett meg, Gyárfás Tamást és az azóta elhunyt Princz Gábort.
Bár Princzre többen is mutattak, hogy ellentét volt közte és Fenyő között, a nyomozók és az ügyészség szerint ez pusztán üzleti ellentét volt, ám ettől eltekintve tiszteletteljes volt Princz és Fenyő viszonya, gyakran ajándékot is vásároltak egymásnak. Nem úgy, mint Gyárfással, akivel súlyos, személyes konfliktusa volt Fenyőnek. Így például Friderikusz akart békéltető vacsorát szervezni, ám Fenyő lemondta azzal az indoklással, hogy „ezzel a faszkalappal” nem találkozik. Az ügyészség szerint más felbujtóval kapcsolatos bizonyítékot nem találtak, míg egyre több szál került elő, amely Gyárfás megbízói szerepére utalt.
Gyárfás-per: előbb volt meg a gyanúsított, mint a bizonyíték ellene?Az ügyészség szerint 1997 őszén Gyárfás Tamás megbízta Tasnádi Pétert a gyilkossággal. Tasnádi 12 milliót vett át Gyárfástól, ám nem hajtotta végre a megbízást. 2005-ben Naptévénél házkutatás volt, majd ekkor Gyárfás tanúvallomást is tett. Később, 2012-ben Tasnádi tanúvallomást tett, szembesítették Gyárfással. Portik Tamás személye is képbe került a nyomozók számára. Portik anyósa, R. Judit 2005-ben a rendőrségen megjelent. Ekkor merült fel, hogy Gyárfás kapcsolatban lehetett Portikkal. Erről Tasnádi 2012-ben tett vallomást.
Az ügyészség szerint Gyárfás viselkedése „furcsa” volt, például a 2005-ben történt kihallgatásakor nem említette meg, hogy Portikkal régóta kapcsolatban állt.