Oroszország;szabadság;Jevgenyij Prigozsin;Belarusz;Wagner-csoport;

- Jevgenyij Prigozsin szabadságra küldte a zsoldosait

A szabadságolás után a Wagner zsoldosait Belaruszba vezénylik.

Augusztus elejéig szabadságra küldte a zsoldosait Jevgenyij Prigozsin, a Wagner orosz magánhadsereg alapítója a június végén kudarcba fulladt lázadás után - közölte egy orosz újságíróval Anton Jelizarov, a Wagner egyik parancsnoka szombaton.

„Ma mindnyájunkat szabadságra küldtek augusztus elejéig. Sok teljesítendő feladatunk van. Jevgenyij Viktorovics Prigozsin úgy döntött, hogy mindenkinek pihennie kell” - mondta a Lotus ragadványnéven ismert Jelizarov Tyimofej Jermakov újságírónak a több blogger Telegram-csatornáján megjelent interjúban. Hozzátette, hogy a szabadságolásról a Wagner parancsnoki tanácsa döntött.

A beszélgetés Dél-Oroszországban, egy kávéházban zajlott, ahol az újságíró véletlenül találkozott Jelizarovval, aki arról is beszélt, hogy a szabadságolás után a Wagner zsoldosait Belaruszba vezénylik a Kreml és Wagner közötti megállapodás értelmében, amely szerint a lázadás leállítása fejében a Wagner mentesül a bűnvádi eljárástól.

„A legnehezebb feladat a Belaruszba jutás lesz. Elő kell készítenünk a támaszpontokat, kiképzőtáborokat, egyeztetni kell a helyi önkormányzatokkal és közigazgatással, meg kell szervezni az együttműködést a fehérorosz rendvédelmi szervekkel és ki kell építeni a logisztikát” 

- magyarázta a parancsnok.

Aljakszandr Lukasenka belorusz diktátor a héten közölte, hogy Jevgenyij Prigozsin, akinek száműzetésbe kellett volna vonulnia az országba, még Oroszországban, Szentpéterváron tartózkodik, a Wagner zsoldosai pedig az oroszországi bázisaikon. Mint mondta, a Wagner átköltöztetését Belaruszba még nem oldották meg, és a Wagnernek különbözik az álláspontja Minszktől a jövőbeli küldetése kapcsán is, amelynek a diktátor szerint katonák kiképzéséből és katonai tanácsadásból kell állnia.

A Wagner-parancsnok kijelentette, ha a zsoldosokat az orosz nép felszólítja, hogy segítsenek a hazájuknak, készek erre.

A legfelsőbb bíróság rendre a republikánusok szája íze szerint ítél, de a közvélemény nyomása alatt néha oldalazni kényszerül. Balról reformmal fenyegetik a testületet.