roma;

- Akkora a baj, hogy összefogtak a romák, kérdés, mennyiben lehet számítani Sztojka Attila kormánybiztos segítőkészségére

Az Országos Roma Önkormányzatban abban bíznak, hogy Sztojka Attila kormánybiztos közreműködésével sikerül elkerülni a teljes ellehetetlenülést. Sztojka viszont az ORÖ-t hibáztatja a kialakult helyzetért.

A Belügyminisztérium intézkedései és a tárca kezdeményezésére indult eljárások miatt az ORÖ a működésképtelenség határára sodródott. Az ORÖ-t alkotó szervezetek képviselői hétfőn közösen álltak nyilvánosság elé, demonstrálva: egységesek abban, hogy szeretnék megmenteni az országos önkormányzatot, az ORÖ fenntartásában lévő iskolákat, a szervezet székházát.

Lakatos Oszkár, az ORÖ általános elnökhelyettese – aki a Phralipe színeiben szerzett mandátumot – hangsúlyozta, hogy a roma testületben

„soha nem volt még ilyen összefogás”. 

Rajta kívül Csóka János (Lungo Drom), idősebb Farkas László (Fiatal Romák Országos Szövetsége) és Dancs Mihály (Roma Polgárjogi Mozgalom) vett részt a sajtóeseményen. Lakatos Oszkár felsorolta, hogy az ORÖ milyen lépéseket tett eddig a roma érdekképviselet és a Belügyminisztérium között kialakult „jogvita” ügyében: a tárca által kezdeményezett végrehajtási eljárásban kifogásokat nyújtott be, fellebbezett a bírósági döntés ellen, amely első fokon több mint félmilliárd forint visszafizetésére kötelezte az ORÖ-t, három bírósági pert indított a Belügyminisztériummal szemben, számos közérdekű adatigénylést terjesztett be, fizetési felszólítást küldött a tárcának.

Új fejlemény, hogy a Pénzügyminisztériumnak is kiment egy 113 millió forintról szóló fizetési felszólítás. Az ORÖ követelése ezzel már jócskán meghaladja az 1 milliárd forintot. Régebbi, az elhíresült Híd a munka világába szövetkezet és hasonló programok során keletkezett adósságokról van szó, amelyeket az ORÖ már törlesztett ugyan, de a Belügyminisztérium álláspontja szerint ezt a működési támogatásból nem tehette volna meg.

A helyzet csakugyan válságos. Ahogyan arról beszámoltunk, a belügyi tárcának is több mint 1 milliárd forintos követelése van az ORÖ felé, miközben – pillanatnyilag legalábbis úgy néz ki – a roma érdekképviselet nem kapja meg a harmadik negyedévre járó állami támogatást. Bár az ORÖ fenntartásában működő két iskola normatíváját elvileg átutalta a minisztérium, az országos önkormányzat számlájára tett inkasszó miatt az oktatási intézmények nem fértek hozzá a pénzhez. Az adóhatóság ráadásul végrehajtási jog bejegyzését kezdeményezte az ORÖ székházára.

A hétfői rendezvényen felszólaló roma politikusok arra hívták fel a figyelmet: senkinek sem lehet érdeke, hogy ellehetetlenüljön az ORÖ és az iskolák működése. Dancs Mihály megjegyezte, hogy – mivel ebben a ciklusban a romáknak nincs szószólójuk a parlamentben – a legnagyobb lélekszámú magyarországi nemzetiség számára az ORÖ jelenti az egyedüli politikai képviseletet. Többen név szerint említették Sztojka Attila romaügyi kormánybiztost, abban bízva, hogy párbeszéddel és az ő közreműködésével sikerül konszolidálni a helyzetet.

Kérdés, mennyiben lehet számítani Sztojka Attila segítőkészségére. A kormánybiztos a hétvégén a közösségi oldalán egyértelművé tette, hogy a felelősség szerinte az ORÖ-t terheli: „az elmúlt évek gazdálkodását tekintve szinte nincs olyan év, amelyben az ORÖ szabályosan el tudott volna számolni a támogatások felhasználásával”. A kormánybiztos annyit legalább megígért, hogy a jogszabályi keretek között kész minden lehetséges támogatást megadni az ORÖ-s iskolák működőképességének fenntartása érdekében.

Lakatos Oszkár reagálásában visszautasította a szabálytalan gazdálkodásra vonatkozó „súlyos csúsztatást”, ugyanakkor változatlanul kéri Sztojka Attila segítségét, remélve, hogy az nemcsak szavakban, hanem a valóságban is tetten érhető lesz.

Az új technológia a nemzetközi piacon is megállja a helyét - állítja Porkoláb Imre védelmi innovációért felelős miniszteri biztos.