Európai Unió;versenyhivatal;akvizíció;rekordbírság;

- 432 millió eurós rekordbírsággal sújtotta az EU az Illumina-Grail egyesülést

Az indoklás szerint az akvizíciónak az engedély megszerzése előtti példátlanul súlyos jogsértésnek minősülő lezárásával az Illumina meghatározó befolyást szerzett a Grail felett, amivel élt is.

Brüsszel rekordbírsággal sújtotta a genetikai tesztekre szakosodott amerikai Illumina céget a rákbetegségek kimutatására alkalmas teszteket előállító Grail vállalat akvizíciójának véglegesítése miatt az uniós versenyhivatal jóváhagyását megelőzve.

Az Illuminát 2021-ben jóváhagyás kérelmezésére szólította fel az EU versenyfelügyeleti hatósága annak ellenére is, hogy az akvizíciós ügylet nem érte el az uniós eljárás feltételeként megszabott árbevételi küszöböt.

Az ügyletet tavaly szeptemberben a szabályozó hatóság azzal az indoklással vette versenyjogi vizsgálat alá, hogy az Illuminának a Grail birtokában érdekében állna megakadályozni a Grail versenytársait korai rákfelismerő tesztek kifejlesztésében a Grail technológiájával.

Az Európai Bizottság szerint a 432 millió eurós bírság mértéke - amely az Illumina globális bevételének 10 százalékát teszi ki, és az uniós fúziós szabályok szerint az ilyen jogsértések esetén kiszabható maximális összeg - a jogsértés súlyosságát hivatott kihangsúlyozni, elrettentési céllal.

Az indoklás szerint az akvizíciónak az engedély megszerzése előtti példátlanul súlyos jogsértésnek minősülő lezárásával az Illumina meghatározó befolyást szerzett a Grail felett, amivel élt is.

"Ha vállalatok az engedélyünk megszerzése előtt egyesülnek, azzal megsértik a szabályainkat. Az Illumina és a Grail ezt tudatosan és szándékosan tette meg azáltal, hogy vizsgálatunk végét meg nem várva zárták le az akvizíciót" 

- jelentette ki Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa közleményében.

A jövő évi büdzsében az Orbán-kormány 600 milliárd forinttal tervezte túl a bevételeket – állítják a Magyar Nemzeti Bank elemzői.