Joe Biden;Vilnius;NATO-csúcstalálkozó;Volodimir Zelenszkij;

A G7-ek jelentős segítséget ígérnek Ukrajnának, hogy elrettentsék Oroszországot egy újabb, az ország elleni támadástól

Maga a NATO azonban ódzkodik attól, hogy hosszú távú biztonsági garanciákat adjon az országnak, nem akar háborúba keveredni Oroszországgal. 

Bár a NATO – amint ezt már kedden, a védelmi szövetség vilniusi csúcstalálkozójának első napján jelezte - fékezi Ukrajna mielőbbi csatlakozását a szervezethez, s feltételekhez köti azt, de a világ hét legfejlettebb ipari állama, a G7 addig is hosszú távú biztonsági garanciákat kíván nyújtani Kijevnek. Az egyes államok közötti kétoldalú megállapodásokról van szó, amelyek elrettentenék Moszkvát az Ukrajna elleni esetleges újabb támadásoktól. Különféle katonai támogatást nyújtanak Kijevnek, erősítik az információcserét és a kibertámadásokkal szemben is felvértezik az államot. Emellett bővítik az ukrán hadsereg kiképzési programját.

Maga a NATO azonban ódzkodik attól, hogy hosszú távú biztonsági garanciákat adjon az országnak, nem akar háborúba keveredni Oroszországgal. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint az a legfontosabb, hogy újabb fegyverek szállításáról gondoskodjanak Ukrajna számára, amint azt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott találkozóján hangsúlyozta. Joe Biden amerikai elnök közölte, a G7-ek hosszú távon támogatják Ukrajnát.

Zelenszkij "fontos jelzésnek" nevezte a tervezett biztonsági garanciákat és "győzelemről" beszélt biztonsági szempontból. Miközben kedden még elégedetlenségét hangoztatta annak kapcsán, hogy nem határoztak meg menetrendet Kijev NATO-csatlakozása számára, ezúttal kijelentette: "A NATO-nak szüksége van ránk, ahogy nekünk is szükségünk van a NATO-ra. Biztos vagyok benne, hogy Ukrajna a háború után a NATO tagja lesz". Egyúttal megértést mutatott az Egyesült Államokkal és Németországgal kapcsolatban, e két ország akadályozta meg, hogy Ukrajna mihamarabb a szövetség tagja legyen. "Senki sem akar világháborút" - hangoztatta Zelenszkij.

"Soha többé nem engedhetjük meg, hogy megismétlődjön, ami Ukrajnában történt, és a G7-ek nyilatkozata megerősíti elkötelezettségünket arra, hogy lehetővé tegyük az országnak: soha többé ne legyen kitéve olyan brutalitásnak, mint amilyet Oroszország okozott neki" – jelentette ki Rishi Sunak brit miniszterelnök. Az ukrán elnökkel való személyes találkozója előtt pedig így köszöntötte Zelenszkijt: "Jó látni önt itt a NATO-ban, ahová országa tartozik".

Zelenszkij a NATO-csúcs margóján találkozott Olaf Scholz német kancellárral is. Berlin már kedden bejelentette, hogy újabb, 700 millió eurós katonai segélycsomagot nyújt Ukrajnának. A kancellár korábban is többször elmondta, Németország is részt vesz az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciákban. Hogy ezek pontosan hogyan néznek majd ki, az még egyelőre nyitott kérdés. Diplomaták szerint Ukrajna a biztonsági garanciákért cserébe reformokat ígért a kormányzás és az igazságszolgáltatás terén.

Joe Biden amerikai elnök a hétvégén a CNN-nek már felvázolta Kijev lehetséges védelmi forgatókönyvét a háború befejezése és egy esetleges NATO-csatlakozás közötti időszakra - az izraeli megállapodás mintájára. Washington már eddig is óriási támogatást nyújtott Ukrajnának. A háború 2022. február végi kezdete óta saját adatai szerint több mint 40 milliárd dollár értékű katonai segélyt adott vagy ígért. 

A Kreml máris reagált a G7-ek kilátásba helyezett biztonsági garanciáira, amelyeket "potenciálisan nagyon veszélyesnek" nevezett Oroszországra nézve. A G7 kezdeményezéshez Lengyelország és Románia is csatlakozik.

Az Ukrajnával kapcsolatos döntésekkel nem mindenki volt elégedett. Míg Gitanas Nauseda litván elnök a NATO-csúcson úgy vélte, a lehető legtöbbet sikerült elérni, Andrzej Duda lengyel elnök nem tartotta elegendőnek a vilniusi bejelentéseket.

Zelenszkijt szerdán hosszan tartó tapssal köszöntötték a jelenlévő állam- és kormányfők a NATO-Ukrajna tanács alakuló ülésén.