Ilona szeptemberben kezdi a nyolcadik osztályt a tiszapüspöki általános iskolában. Nyár van, de a tizenöt körüli lány nem pihen: élettársával közös, egymillió forintért megvett otthonukat csinosítják, seprűvel, rongyokkal felszerelkezve, barátokkal mentek épp az egyik utcában, amikor találkoztunk velük. Tőlünk hallották, hogy az iskola működése veszélybe került, mert inkasszó került a fenntartó Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) számlájára, ami miatt júliusban nem fizették a pedagógusok, más iskolai dolgozók bérét és egyéb járulékait.
Ilona egyike annak a száznegyvenhat, zömmel roma diáknak, akik a falu egyetlen általános iskolájában tanulnak. Szinte mindannyian halmozottan hátrányos helyzetű családból érkeznek, felzárkóztatásra szorulnak, jövőjük így is bizonytalan. Szüleik legfeljebb alkalmi munkákból élnek, a fiú gyerekek általában közmunkások, legfeljebb segédmunkások lesznek, a lányok pedig Ilonához hasonlóan hamar összeállnak valakivel, gyereket szülnek, családot alapítanak. A falubeli nem roma gyerekek máshol tanulnak, jellemzően a hat kilométerre lévő Törökszentmiklós, vagy a tíz-tizenkét kilométerrel odébb található Szolnok iskoláiba viszik őket.
– Ha itt lakat kerül az iskolára, akkor az soha többet nem nyílik meg újra, hanem betagozódik majd valamelyik törökszentmiklósiba vagy szolnokiba. Úgy lesz a legkényelmesebb az államnak, de a szülőket hozza nehéz helyzetbe, hisz autó, meg pénz nélkül nem tudják majd áthordani a gyerekeket a szomszéd városba – mondta egy középkorú roma férfi nem messze az iskolától. Az épület egyébként vadonatújnak tűnik, de később megtudtuk, csak felújították, s a helyiek szerint, Farkas Flórián volt ORÖ-vezető lánya volt az egyik projektgazda. Találkoztunk a faluban az egyik itt tanító pedagógus közeli hozzátartozójával, aki elmondta: nem sokkal azután, hogy tavaly átadták a korszerűsített épületet, már gond volt a szennyvíz-hálózattal, s szerinte a 900 millió forintos műszaki tartalomnak töredéke valósult csak meg az épületben. Az egyik „torzót” mi magunk is láttuk az udvarban: tornaterem épült volna, de a betonkocka épület félig nyitott falakkal meredezik az ég felé, sokan emiatt csak a tiszapüspöki Stonehenge-nek nevezik. A hozzátartozó arról is beszámolt, hogy az iskola egyetlen alkalmazottja sem kapott júliusban fizetést, csak ígéretet arra, hogy a Belügyminisztérium intézkedik a kifizetésről. Kerestük volna ez ügyben az iskola igazgatóját, de kollégái úgy tudják, épp szabadságát tölti. A helyi tanárok úgy értesültek, hogy az igazgatónő nemrégiben tárgyalt a Belügyminisztérium illetékeseivel, és ígéretet kapott, hogy hamarosan rendezik az elmaradt béreket.
Levegőhöz jutnak az ORÖ oktatási intézményei, a dolgozók megkapják a fizetésüketTalán a pedagógusoknak van egy-két hétre elég tartalékuk, vagy a házastársuk egy darabig finanszírozza a kiadásaikat, de a technikai dolgozók nagyon nehéz helyzetbe kerültek – tudtuk meg helyben. Az iskola gondnoka egy roma férfi, a felesége szintén az iskolában szakácsnőként dolgozik, és a lányuk is ott kapott munkát: most az egész család padlóra került, mert nincs még egy kereső a családban, aki az átmeneti nehézségben helyt állna.
– Az önkormányzat jórészt a sajtóból értesült arról, milyen nehézségek terhelik az intézményt, s egyelőre nem kaptak tájékoztatást az iskola további sorsáról sem az ORÖ-től, sem a belügyi tárcától – mondta lapunknak Bander József, a falu független polgármestere. Szavai szerint mivel 10 000 fő alatti településről van szó – Tiszapüspökiben úgy kétezren laknak – csak állami, egyházi, vagy nemzetiségi fenntartású lehet az általános iskola, az önkormányzat, még ha akarna sem tudna új oktatási intézményt alapítani. Ezért csak azt remélhetik, hogy nyáron valahogy rendeződik a finanszírozás gondja, és szeptemberben már úgy kezdhetik az évet a gyerekek, hogy a tantestületnek nem kell szembenéznie pénzügyi nehézségekkel. A pedagógusok zöme egyébként nem a faluban lakik, Törökszentmiklósról, Szolnokról járnak át ide tanítani. Az iskola egyik dolgozója lapunknak arról beszélt, korábban az ORÖ-nél volt egy erőskezű gazdasági vezető, aki pár évre rendbe tette az intézmények működését, és akkor jutalmat is kaptak a tanárok, s a gyerekeknek is jutott Mikulásra, gyereknapra ajándék. Mostanra viszont már annak is örülniük kell, ha hozzájutnak a fizetéshez, amiért megdolgoztak, a diákok pedig nem szembesülnek zárt ajtókkal szeptember elején.
146 tanuló, zömmel roma diák jár a falu általános iskolájába, amelynek most bizonytalanná vált a helyzete
VALÓSÁG Bander József, a falu független polgármestere: mivel Tiszapüspökiben úgy kétezren laknak csak állami, egyházi, vagy nemzetiségi fenntartású lehet az általános iskola, az önkormányzat, még ha akarna sem tudna új oktatási intézményt alapítani.