Mi, kalákások őskapolcsinak számítunk, már a fesztivál kezdetei óta szinte minden évben játszottunk szabadtéren, templomban, a legkülönbözőbb formációban, többször a Merlin Kommandóval, de duóban, trióban és más variációban is – meséli Gryllus Dániel, a Kaláka együttes vezetője. – Márta István, a fesztivál alapítója kérdezte meg tőlem, hogy szeretnénk-e a Kalákának önálló udvart, helyszínt. Azonnal azt válaszoltam, hogy akkor legyen Kaláka Versudvar, ahol Lackfi Jani az udvari költő, mi pedig az udvari zenészek lennénk. Nagy örömömre a Művészetek Völgye mostani vezetői is szeretik a versudvart, ahol az énekelt versek, vagyis a zene és a költészet kap főszerepet. A verséneklést igyekszünk szélesebb értelemben megjeleníteni, éneklünk például népdalokat is, de eleve törekszünk a sokszínűségre. Nem feltétlenül az a cél, hogy minél több, erre az alkalomra létrejövő produkció szülessen, mégis akad ilyen is.
A programot idősávok határozzák meg. Délelőtt gyerekeknek játszunk, kora délután Lackfi János tanít versírást kollektív módon, egészen játékos formában – az elején voltak vagy húszan, most már inkább kétszáz résztvevő a jellemző. Jani ezt rendkívül szórakoztatóan irányítja, a végén pedig valóban közösségi alkotássá válik maga a mű.
A délutáni sávban kapott helyet a „ Zenés Versimpró”. A fesztivál második napján, július 22-én Tóth Krisztával, Lackfi Jánossal hárman várjuk majd a nézőket. János majd beszélget is velünk. A többi napon pedig mások mellett jelen lesznek ebben sávban László Noémi és a Keleti István Művészeti Iskola növendékei, Szabó T. Anna, Kiss Ottó, Székely Szabolcs, Varró Dániel, Gryllus Vilmos. Úgy tudom, mindegyikőjük készül majd valamilyen meglepetéssel, amellett, hogy a házigazda begyűjt szavakat a közönségtől, és ezekből kell az adott nap írójának verset írni, különböző zenékre. Ezekből az improvizációkból született korábban egy lemez is Hej Kapolcsról fúj a szél – Vagány népdalok a Kaláka Versudvarból címmel.
Az esti idősávban pedig nagykoncertek lesznek. A nyitót és a zárót mi adjuk, utóbbira mindig kívánhatnak a nézők is dalokat, ezért is az a címe, hogy „Ti akartátok”. Olyanokat is szoktak kérni, amelyeket nagyon rég nem játszottunk. Erre nem készül külön lista, mindenki a saját kedvencei közül tud kívánni. Ugyancsak az esti sávban játszik majd a Sebő Együttes, a Misztrál, Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák, Tímár Sára és zenekara, Másik János, Hrutka Róbert. Mi játsszuk majd a Máté Gáborral közös Kosztolányi-estünket és elhangzik a Pál apostol – Dalok Pál levelei című estem is, ahol Szirtes Edina Mókus és Ferenczi György is közreműködik.
A Kaláka tagjai a fesztivál tíz napjára gyakorlatilag beköltöznek a Művészetek Völgyébe.
– A napi néhány órás szabadidőt arra használom, hogy megnézem, mi van a többi udvarban – jegyezte meg Gryllus Dániel.
Arra a kérdésre, hogy milyen korosztályt vonz leginkább a versudvar, Gryllus Dániel így fogalmazott: – A közönségünk nem elsősorban a tinik köréből kerül ki, de ahogy Kányádi Sándor bácsi mondta a Kaláka nézőiről:
a karon ülőktől a botra támaszkodóig szerencsére széles a Kaláka-kedvelők tábora.
Akik gyerekkorukban éltek át velünk élményeket, általában később felnőttként, szülőként visszatalálnak hozzánk. Ily módon várhatóan sok olyan család lesz velünk a versudvarban, akik közül többen jól ismerik a dalainkat.
Infó
Kaláka Versudvar. Művészetek Völgye, Kapolcs, július 21-től 30-ig