Ijesztő közvélemény-kutatási adatok láttak napvilágot az utóbbi időben. Folyamatosan egyre feljebb araszol a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt. A Kantar ügynökség felmérése szerint már csak hat százalék választja el az élen álló keresztény uniópártokat, a CSU/CSU-t a második helyezett AfD-től. Az Ipsos pedig a július 7-9 között készült felmérése szerint az Alternatíva már négy százalékkal megelőzte a szociáldemokratákat, miközben az ügynökség utolsó, még június elején közzétett közvélemény-kutatásánál az SPD még egy százalékkal megelőzte az AfD-t.
Abban semmi új sincs, hogy a jobboldali populista pártok jól állnak Európában a közvélemény-kutatásokban, de az AfD esete más. Az Alternatíva Németországért ugyanis nem Ukrajna sikeréért szorít, mint Giorgia Meloni Olasz Testvérek nevű tömörülése. Ráadásul egyértelműen EU-kritikus, szemben például a Svéd Demokratákkal. Tehát egy klasszikusan oroszbarát, EU-ellenes politikai erő válik egyre népszerűbbé az Európai Unió legfontosabb államában. Aligha kell ecsetelni, ez milyen veszélyeket rejt magában a jövőre nézve, különösen, ha azt is hozzávesszük, hogy a három párti, a szociáldemokraták, a környezetvédők és a liberálisok által alkotott koalíció megítélése sosem volt ilyen rossz és a CDU mindennapjait is belső feszültségek jellemzik.
Olaf Scholz kancellár múlt hévégén közzétett interjújában a tőle megszokott higgadtsággal beszélt az aggasztó fejleményekről. Úgy vélte, ha választásra kerülne sor, akkor más eredmény születne. A kancellár abban reménykedik, hogy egy idő után végre változik a széljárás Németországban, s különben is, még bő két év maradt hátra a következő parlamenti választásig, addig van idő javítani. Ehhez azonban a kormánynak jelentősen javítania kellene kommunikációján. Arra lehetett számítani például, hogy az inflációs nyomás csökkenésével, az energiaárak apadásával a koalíció népszerűsége is elkezd emelkedni, ennek azonban pont az ellenkezője történt. Scholz nemrégiben úgy nyilatkozott, pozitív jövőképet akar adni honfitársainak, s ezzel akarja megállítani az AfD népszerűségének emelkedését. Ez azonban azért nem lesz egyszerű, mert a németek szinte folyamatosan a kormánypártok, különösen a Zöldek és az FDP torzsalkodásairól hallhatnak, s amíg azt látják, hogy a koalícióban nincs meg az összhang, Scholzék aligha indulnak meg felfelé a lejtőn.
Mindezek alapján joggal kérdezhetjük: horror forgatókönyv fenyeget és idővel az AfD válhat a legnépszerűbb párttá? A helyzet azért nem ennyire drámai. Az AfD-ben ugyanis egyre többen elégedetlenek a pártvezetés oroszbarát és EU-ellenes álláspontjával és a belső feszültségeket sokáig már nem lehet a szőnyeg alá söpörni. Az AfD egy júniusi találkozóján olyan preambulumot javasoltak, amelyben az EU felbomlását követelték. Ez a kitétel azonban a párton belül is igen negatív visszhangot keltett és azt később a vezetés azt állította, csak tévedés történt.
Mindezek alapján lehet, hogy tényleg Scholznak van igaza és nem kell annyira tartani a közvélemény-kutatásoktól. Ettől függetlenül ez esetben is igaz a mondás: jobb félni…