Bevontatták kedd reggel a dorseti Portland kikötőjébe a heves viták tárgyát képező Bibby Stockholm lakóuszályt, hogy megkezdje a felkészülést több mint 500, Angliába érkezett menekült elszállásolására. Az első lakók még júliusban megérkezhetnek. A konténerhajót aligha fogadhatták volna vegyesebb érzelmekkel a helybéliek.
A parton gyülekező tüntetők egy részének táblái a „No barge” – nem kérünk az uszályból – üzenetet tartalmazták, más transzparensek viszont „Refugees welcome” üdvözlő szöveggel tekintenek a jobb élet reményében felkerekedett migránsok jövetele elé. A tévéközvetítésekben látható feliratok közül a legtalálóbban az fejezte ki a portlandiek hozzáállását, amely így szólt:
„Refugees welcome, No prison barge” – azaz a bevándorlókkal nincs bajuk, de helytelenítik a börtönnek tartott, lehangoló építményt.
Amikor a Bibby Stockholm kibérlése a londoni kormányban először felmerült, az a hír járta, hogy a körülmények egyszerűek, de a célnak megfelelőek lesznek, s az ellátásról gondoskodó társaság az étkezésen kívül orvosi és biztonsági szolgáltatásokat is nyújt majd. A tákolmány ideiglenes elszállásoltjait a hatóságok nem tekintik „foglyoknak” – mondták –, szabadon jöhetnek-mehetnek majd, bár ez a kikötői üzem zavartalansága érdekében csak szervezett formában, állandó kíséret mellett lehetséges, sőt este 11 órától kijárási tilalom is életben lesz.
A Bibby Marine tengeri elszállásolást nyújtó vállalat lakóúszálya kiegészítése annak a két kimustrált katonai barakknak, melyekkel a menekültügyi kérelmük elbírálására várók számára biztosított szállodai elhelyezést akarja a kormány kiváltani, arra hivatkozva, hogy az illegális bevándorlókat befogadó szállások költsége napi 6 millió fontjába (2,6 milliárd forint) kerül a brit adófizetőknek. Ezen belül napi félmillió fontot emészt fel az a biztonsági tartaléknak tekintett 5000 üres szállodai ágy, melyeket a belügyminisztérium arra az esetre foglalt le, ha hirtelen megugrana a kishajókon naponta érkező menekültek száma.
Kedden mind a Downing Street 10., mind a belügyi tárca szóvivője
kiállt a Bibby Stockholm és esetleges további úszó-szállók bérlése mellett, melyeket a helyi lakosság szempontjából is könnyebben menedzselhető megoldásoknak neveztek.
A kormány szoros együttműködést ígér az érintett közösségekkel, s kész jelentős pénzügyi támogatást is nyújtani, hogy ki lehessen védeni mindennapjaik megzavarását.
Hétfő estére egyébként elcsitultak az ellentétek a westminsteri parlament két háza között, és a nagy vihart kavart bevándorlási törvény immár csak királyi szentesítésre vár. Az illetékes államtitkár, Robert Jenrick a háborgó konzervatív képviselők megnyugtatására megígérte, hogy egy későbbi időpontban felülvizsgálatra kerülhet a letelepedési engedélyben reménykedő gyermekekkel kapcsolatos politika. Két korábbi szakállamtitkár is azt szorgalmazta, hogy a szülő vagy felügyelő nélkül érkező gyermekek ugyanolyan bánásmódban részesüljenek, mint a nevelőotthonok lakói, azaz legyen hozzáférésük szociális munkásokhoz, kapjanak személyre szabott gondozást és fejlődésüket az ítéletvégrehajtási intézmények helyett az Ofsted oktatási felügyelet ellenőrizze. Az alsóház végül a lordok minden jóindulatú módosító javaslatát elutasította, de nem maradt észrevétlenül, hogy tizenhárom tory honatya, köztük volt miniszterek is az előterjesztés ellen szavaztak, 72 órára próbálva meg csökkenteni az egyedül érkező gyermekek internálásának idejét. A törvény csak bizonyos esetekben limitálja nyolc napra a kiskorúak szabadságának korlátozását, így az 28 nap vagy annál is több lehet.
Vihart kavar a Bibby Stockholmra száműzendő menekültek ügye