Több mint két éve nem állt az orosz gázbeszerzési díjainkat is meghatározó holland tőzsde ilyen alacsonyan. Az árak a 2021 előtti évtizedek „békebeli” szintjeit idézik. Ez a jelek szerint a Kremlből kézivezérelt Orbán Viktort a legkevésbé sem hatja meg. Így nem csökkenti a tőzsdei szinteket immáron több mint ötszörösen meghaladó „lakossági piaci gázárat” sem.
Pedig egy éve, amikor a kormány a nagy választási ígérgetés után „hét pontba” rejtve bejelentette, hogy a tőzsdei – valójában orosz – árugrás miatt az átlag feletti fogyasztás lakossági gáztarifáját meghétszerezik, még piackövetést emlegettek. Orosz gázbeszerzési megállapodásunk 2021 szeptemberi aláírásakor Szijjártó Péter azt találta lódítani, hogy segítségével a hazai lakossági gáztarifák függetleníthetők a piaci mozgásoktól. Úgy látszik viszont, ezt csak áreséskor érvényesítik: az olcsóbb nyugati tarifákat ugyanis – az inflációt önképe szerint máskor üstökön ragadó, összemorzsoló és szétgyaluló – Orbán Viktor bátran feltartóztatta a határon.
Bár a történet moszkvai szemszögből tényleg nehezen eladható, a Fidesz néphülyítési részlege ennél komolyabb kihívásokat is megoldott már.
Így Orbán Viktor egyszerűen nem vesz tudomást a tíz hónapja tartó tőzsdei áresésről, és változatlanul energiaáremelkedéssel riogat, amit még véletlenül sem a világ legnagyobb gázspekulánsa, Vlagyimir Putyin idézett elő, hanem a nem létező „brüsszeli szankciók”.
Pedig az EU mindeddig semmiben nem korlátozta az orosz gáz behozatalát. Az Ukrajna lerohanása miatt tiltakozó országok gázcsapjait tavaly maga Putyin zárta el. Csak épp elszámolta magát, mert az érintett államok még a téli szezon előtt találtak új gázbeszállítókat. Többek között ez okozta a máig tartó áresést is. Szerződés szerint a tagállamok közül Putyin már csak nekünk szállít gázt. Ennek kapcsán ismételgeti – jól kiszámított ingerültséggel – Szijjártó Péter, hogy a gázbeszerzés nem politikai, hanem fizikai kérdés.
A fideszes politikusnak talán elkélne némi korrepetálás fizikából (is).