Garancsi István;Mészáros Lőrinc;Gyármentő Program;

- Valahogyan az Orbán-kormány gyármentő programja is Mészáros Lőrinc cégét húzta ki a bajból

A miniszterelnök adófizetői pénzen milliárdossá lett korábbi iskolatársa speciel nem szorul rá, mégis inkább közpénzből mentették meg a veszteséges gyárát.

Orbán Viktor miniszterelnök egykori iskolatársa és gázszerelő barátja, Mészáros Lőrinc bár az adófizetőknek hála, Magyarország leggazdagabb emberévé vált, mégis úgy gondolta, hogy veszteséges gyárát inkább közpénzből menti meg. Az Orbán-kormány pedig készséggel rendelkezésére is állt ezügyben, a Gyármentő Program keretében - derül ki az Mfor cikkéből.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán beszélt arról az MTI szerint, hogy eddig 25 cég kapta meg a támogatási oklevelet, összesen 27,5 milliárd forint értékben az energiahatékonyságot növelő beruházásokat előmozdító Gyármentő Program keretében. A tárcavezető elmondta, hogy a Gyármentő Programot azért indította el a kormány az ukrajnai háború kitörését követően, hogy a hazai vállalatok erősíteni tudják függetlenségüket a nemzetközi energiapiacok teljesen kiszámíthatatlan kilengéseitől, és így meg tudják őrizni a munkahelyeket, fenn tudják tartani a gazdasági teljesítményüket. Most viszont kiderült, a 25 cég közül az egyik nagy nyertes Mészáros Lőrinc veszteséges kukoricafeldolgozója.

A Gyármentő Program leírása szerint a nagyvállalatok számára nyújtanak vissza nem térítendő támogatást energiahatékonysági és energiatermelő beruházásokhoz. A támogatási intenzitás Budapesten legfeljebb 30 százalék, vidéken legfeljebb 45 százalékos lehet, egy vállalat pedig maximálisan 15 millió eurót (átszámítva 6,2 milliárd forintot) kaphat ily módon.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, a Szolnok melletti Tiszapüspökiben működő Kall Ingredients Kft. milyen beruházást fog végrehajtani, de a támogatási oklevelet Welten Marinus ügyvezető már át is vette Szijjártó Pétertől.

Az Mfor felidézi, hogy a Mészáros-cég helyzete valóban nem túl fényes: tavaly bő 800 millió forint veszteséget hozott össze, öt év alatt pedig az 500 ezer tonna kukorica feldolgozására tervezett üzem összesen 13,3 milliárd forint mínuszt termelt. A megmentett gyár egyébként 67 hektáros területen helyezkedik el.

Nem mintha Mészáros Lőrinc rászorulna az állami segítségnyújtásra, hiszen 660 milliárd forint körüli vagyonával papíron ő Magyarország leggazdagabb embere. Igaz, Orbán Viktor korábbi iskolatársa mellett több más milliárdos is jól járt a kormányzati programmal: ilyen például a Jász-Plasztik Kft., amely Forbes-gazdaglista 13. helyén álló Kasza Lajos többségi tulajdona, de ilyen a Béres Gyógyszergyár Zrt. is, Béres József és családjának vagyonát 44 milliárd forintra becsült vagyona mellett, valamint Garancsi István oszlopos NER-oligarcha Prebeton Zrt. nevű cége is.

Az Mfor listába is szedte az eddig ismert nagy nyerteseket, ők a következők: 

1. Alföldi Nyomda Zrt.

2. FF Fémfeldolgozó Zrt.,

3. Dunakeszi Járműjavító Kft.

4. Béres Gyógyszergyár Zrt.,

5. Kall Ingredients Kft.,

6. Prebeton Zrt.,

7. Halker Kft.

8. Hard-Concrete Kft.,

9. Ineton Kft.,

10. Jász-Plasztik Kft.,

11. Merkbau Zrt.,

12. Met-Na Kft.,

13. SBS Kft.,

14. Inota Zrt.,

15. Kométa 99 Zrt.,

16. Univer Kft.,

17. Zalaco Zrt.,

18. Agrofit Kft.,

19. Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.,

20. Csabacast Kft.

A deficit az első negyedévben a GDP 11,1 százalékára rúgott, szemben az unió 3 százalékos átlagával.