Oroszország;Vlagyimir Putyin;Aljakszandr Lukasenka;Belarusz;

Ájtatos szövetségesek a Szent Miklós haditengerészeti székesegyházban

- Lukasenka szerint nincs ukrán ellentámadás, míg Putyin állítja, hogy van, de megbukott

Az orosz elnök Szenpéterváron fogadta szövetségesét, belarusz kollégáját két napos látogatásra, amelyen mindent jól megvitatnak.

Miközben orosz rakéták részben lerombolták Odessza legnagyobb ortodox templomát, Vlagyimir Putyin orosz elnök Aljakszandr Lukasenka belarusz elnököt fogadta a Szent Miklós haditengerészeti székesegyház előtt a Szentpétervár melletti Kronstadtban – tudósított a Reuters. A szövetségesek két napos tárgyalásukat Szentpéterváron kezdték, de elsőre a jelek szerint nem volt meg az összhang.

A hírügynökségek jelentései szerint ugyanis a következő párbeszéd hangozott el a találkozó kezdetén az orosz-ukrán háború állásáról, a tényleges hadi helyzetről:

„Nincs ellentámadás" – állapította meg Lukasenka, de Putyin felülírta szövetségese szavait: „Létezik, de megbukott.”

A lap szerint Ukrajna a múlt hónapban ugyan megkezdte régóta várt ellentámadását, de ez idáig csak csekély eredményeket ért el. Idézték Mark Milley amerikai tábornoknak, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökének ezen a héten tett nyilatkozatát, amely szerint „az ukrán ellentámadás messze van a kudarctól, de hosszú, kemény és véres lesz”.

Tréfásnak szánt gyilkos megjegyzésekről is beszámoltak a jelentések, amelyek szerint Lukasenka a Belaruszban „vendégeskedő” Wagner-harcosokról, akik jelenleg a belarusz katonák kiképzésével foglalkoznak, „szívesen nyomulnának át a határon a NATO-tag Lengyelországba”. Az is elhangzott, hogy „menjünk kirándulni Varsóba és Rzeszówba”, de a kommentárok szerint ezt Lukasenka nem gondolta komolyan.

A helyzet jelenleg éppen a Wagner-zsoldosok határmenti mozgására adott lengyel csapatmegerősítések miatt feszült, ami miatt Putyin még pénteken figyelmeztette Lengyelországot, hogy „minden Fehéroroszország elleni agresszió Oroszország elleni támadásnak minősül”, és Moszkva minden eszközt bevet ez ellen. Putyin végül közölte, hogy a két vezető vasárnap és hétfőn „nagyon részletesen és mélyrehatóan megvitatja a biztonsági és egyéb kérdéseket”.

A parlament elutasította a népszavazás kiírását, de 49 képviselői aláírással a kérdés az alkotmánybíróság elé került.