ellenzék;LMP;Momentum;Ungár Péter;státusztörvény;

- Ungár Péter: Ameddig minden ügyünk Orbánról szól, addig minden ügyet Orbán Viktor nyer

Az ellenzéki politikus szerint a Momentum Mozgalom átirányította a közoktatás elleni tüntetések fókuszát a kordonhoz. A párt azonban úgy látja, Ungár Péter végre színt vallott.

„Kimondhatjuk, hogy a státusztörvénnyel szembeni ellenállás sikertelennek bizonyult. Ennek a sikertelenségnek számos oka volt, biztos köztük van a magyar szakszervezetek elmúlt százéves történelme, a magyar tüntetéskultúra változatlansága, és még sok más tényező is, amit ehhez jól értő emberek bővebben ki tudnak fejteni” – jelentette ki egy keddi Facebook-posztjában az LMP társelnök-frakcióvezetője.

Ungár Péter úgy látja, noha a státusztörvény rettenetes dolog, és kevés olyan fontos kérdés van ma Magyarországon, mint a pedagógusok bérharca, azonban ez egy ponton teljesen belesimult az unalomig ismert ellenzéki megmozdulások sorába. Ellenzéki politikusok szelfiztek, látványosan konfrontálódtak a rendőrökkel, aki pedig látványosan szokott konfrontálódni a rendőrökkel, ugyanaz a pár tízezer ember, aki ezeket lájkolni szokta. Amint általánosan „nemtetszikarendszer” lett tüntetésből, úgy szorult be az elit buborékába az egész ügy. Ezzel az ügy el is veszett – vélekedett.

Az országgyűlési képviselő megjegyezte, van egy pár hónapja tartó vitája a Demokratikus Koalíció (DK) elnökével. Ennek lényege, hogy Gyurcsány Ferenc szerint nincsenek ügyek, csak Orbán-ellenesség van. Ungár Péter szerint azonban a státusztörvény ügye is az ellenkezőjét mutatja: „ameddig minden ügyünk Orbánról szól, addig minden ügyet Orbán Viktor nyer.”

Hozzátette, a státusztörvény elleni tüntetések értékelésekor nem lehet nem megemlíteni, hogy a Momentum Mozgalom átirányította a tüntetés fókuszát a kordonhoz. Az LMP társelnöke úgy látja, ezt pártpolitikai alapon ügyesen tették, nem akarja kritizálni azt, hogy ebből politikai hasznot húztak. De azért azt fontos kimondani, hogy az újságírók és a miniszterek közötti kordon jelentette probléma nem mérhető a pedagógusok bérhelyzetéhez. Ezt a magyar emberek is így gondolják, ezért árt az ügynek az érdektelenebb problémával összemosni a fontosabbat . A Momentum Mozgalom ártott a pedagógusok bérharcának – vélekedett. 

„Az LMP-nek igaza volt, amikor ellenezte az ügyek összemosását, igaza volt, amikor nem telepedett rá a tüntetésre, és nem vett abban tevékenyen részt, hogy a pedagógusok bérharcát is az ellenzéki közeg önmagára vonatkoztassa, és arról nyávogjon” – zárta posztját Ungár Péter. 

Ungár Péter végre színt vallott: végleg egyértelművé tette, hogy ő és pártja nem akar, tehát nem is fog érdemben küzdeni a jelenlegi rezsim ellen

– reagált posztjában a Momentum elnökségi tagja.

Kele János szerint „sajátos coming outjában” az LMP társelnöke azt mondta, igazából nincsen baja a rendszerrel, ők értik, mire megy ki itt a játék, megtalálták benne a helyüket, és ennek megfelelően viselkednek. Lelkük rajta. Született milliárdosként ez persze valamivel könnyebb is talán, mint másoknak – szúrt oda. Hozzáfűzte, ennek fényében már nincs is okuk meglepődni azon, hogy Kanász-Nagy Máté frakcióvezető-helyettes szerint Tusnádfürdőn minden csodálatos, „zseniális a környezet” és „tök jó, hogy van egy ilyen rendezvény”, amit mindenkinek „el kell jönni megnézni.” 

„Akadnak pártok, akik elfogadják, hogy ez a rendszer - adottság. Létezik, van. Számukra a rezsim opponálása már nem opció, ők arra törekszenek, hogy a keretrendszert elfogadva, a megszabott határokat tiszteletben tartva – lásd még: konstruktív ellenzékiség – belakják a számukra rendelkezésre bocsátott teret. Ungárék LMP-je szívesen lesz hab a NER sörén – pont úgy, ahogyan a szerintük »csodálatos és zseniális« Tusványosi Fesztiválon ezt a vezénylő tábornok előirányozta a számára kívánatos ellenzék szerepéről értekezve” – fogalmazott Kele János.

Vajon az oktatás ügye nagyobb konszenzust tud teremteni az eddigieknél?