;

NATO;Ukrajna;Fekete-tenger;

Stoltenberg: A fekete-tengeri régió biztonsága aggasztja a NATO-t

- Járőrözik a NATO a Fekete-tengeren

A NATO-Ukrajna Tanács brüsszeli ülésén a nagykövetek elítélték az orosz rakétatámadásokat több ukrán kikötőváros ellen, és felhívták a figyelmet, hogy Moszkva fekete-tengeri manőverei eszkalálhatják a háborút.

A NATO szövetségesek és Ukrajna határozottan bírálták, hogy Oroszország egyoldalúan felmondta az ukrán gabonaexportról szóló fekete-tengeri megállapodást és megpróbálja leállítani Ukrajna mezőgazdasági exportját. A NATO-Ukrajna Tanács brüsszeli ülésén a nagykövetek elítélték az orosz rakétatámadásokat több ukrán kikötőváros ellen, és felhívták a figyelmet, hogy Moszkva fekete-tengeri manőverei eszkalálhatják a háborút. - Oroszországnak fel kell hagynia az éhínség fegyverként való használatával. Fellépése jelentős kockázatot jelent a NATO számára stratégiai fontosságú fekete-tengeri régió stabilitására. A szövetségesek továbbra is készen állnak rá, hogy területük minden egyes centiméterét megvédjék bármilyen agresszióval szemben - nyilatkozta Jens Stoltenberg NATO főtitkár a szerdai tanácskozás után.

Az eszmecserén a szövetségesek leszögezték: folytatják a megfigyelést és a felderítést a Fekete-tenger térségében, többek között tengeri járőröző repülőgépekkel és drónokkal. Üdvözölték, hogy több ország, valamint az Európai Unió és az ENSZ erőfeszítéseket tesz az ukrán gabona exportjának biztosítására.

A NATO-Ukrajna Tanácsot a szövetség júliusi vilniusi csúcstalálkozóján hozták létre. Célja, hogy tagjai konzultációkat és vészhelyzetekben találkozókat tartsanak. A szerdai válságtanácskozást az ukrán elnök kezdeményezte.

Az észak-atlanti szervezetben tartott üléssel egyidőben fejezte be látogatását Németországban és Lengyelországban az Európai Parlament Biztonság- és Védelempolitikai Albizottságának ötfős küldöttsége. A képviselők az EU Ukrajnát segítő katonai misszióját keresték fel. A két országban felállított táborokban tavaly november óta mintegy 26 ezer ukránt képeztek ki korszerű nyugati fegyverek használatára. A felkészítés folyamatos, és minden fegyvernemre kiterjed - nyilatkozta lapunknak Ara-Kovács Attila, a DK európai parlamenti képviselője, a delegáció tagja. A politikus “szinte elképzelhetetlen elkötelezettséget” tapasztalt az ukrán katonákban, akik nagyon intenzíven készülnek a feladataikra. Ellentétben az európai országok többségével, Magyarország nem vesz részt a kiképző központok létesítésében és működtetésében. - Mindazért elnézést kértem a katonáktól, amit a magyar kormány tesz és nem tesz az ukrajnai háború kapcsán - közölte Ara-Kovács. Az osztrák néppárti Lukas Mandl, a delegáció vezetője nyilatkozatában felszólította az összes uniós intézményt és tagállamot, hogy továbbra is biztosítsák a szükséges katonai képességeket Ukrajna számára.

Mohamed Bazoum hivatalának a bejáratát is eltorlaszolták. Az államfőt támogató hadsereg ultimátumot adott.