Az egyetem 2021 óta egy közérdekű vagyonkezelő alapítványé, melynek kuratóriumi elnöke Süli János volt Paks-ügyi miniszter, és két Mészáros-közeli ember is a kuratórium tagja - írja az Átlátszó.
Közbeszerzési felhívást először 2022. augusztus 10-én tett közzé az intézményt fenntartó alapítvány. A tender azonban tavaly szeptember végén eredménytelenül zárult: senki sem jelentkezett a munkára, és az ajánlatkérő visszavonta az eljárást.
Év végén a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány nekifutott még egyszer, december 29-én ismét közzétették a közbeszerzési felhívást. Az ajánlattételi határidőt kétszer is meghosszabbították, de végre sikerrel jártak, és idén július 25-én közzétett eredménytájékoztató szerint július 10-én szerződést kötöttek a kiválasztott kivitelezővel.
A munkálatokat
a ZÁÉV Zrt. fogja elvégezni nettó 4,7 milliárd forintért.
A portál szerint nem volt nehéz nyernie a ZÁÉV-nek, mert a tenderre vele együtt összesen 7 cég pályázott, de ebből 5 ajánlatot érvénytelennek nyilvánított a kiíró. Az ajánlatok összegzése szerint egyáltalán nem, vagy nem jól töltött ki/küldött be valamilyen formanyomtatványt, vagy nem voltak az előírt követelményeknek megfelelőek a referenciáik.
Csak a Horváth Építőmester Építőipari Zrt. maradt versenyben a ZÁÉV-vel szemben, ám a kecskeméti cég nettó 4,98 milliárd forintért vállalta volna a munkát, így az olcsóbb ajánlatot tévő ZÁÉV lett a nyertes.
A tenderleírás szerint előreláthatólag a 400 munkanapig tartó felújítás során az F épület valamennyi helyisége új padlóburkolatot és álmennyezetet kap. Teljesen újraépül a gépészeti- és elektromos rendszer, valamint az összes vizesblokk. A pince utólagos talajnedvesség elleni szigetelést kap, szigetelik a homlokzatot, lecserélik a tetőt és a nyílászárókat, továbbá kiépítik a vagyonvédelmi és kamerarendszert, valamint minimum 1500 felhasználót kiszolgálni képes smart control megoldásokat vezetnek be, illetve kert- és parképítési feladatokat is végeznek.
Mészáros emberei
A Dunaújvárosi Egyetem 2016 eleje óta egyetem. Az addig állami fenntartású intézményt a „felsőoktatási modellváltás” néven reklámozott folyamat részeként a Fidesz-kormány 2021-ben ajándékba adta az egyik frissen létrehozott „közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványnak” (KEKVA). Ahogy a többi ilyen szervezetet, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítványt (DEA) is Fidesz-közeli emberek vezetik.
Az alapítvány kuratóriumi elnöke Süli János, aki 2004-2011 között vezető tisztséget töltött be a Paksi Atomerőműben, 2014-2017 között Paks polgármestere volt, majd 2017-2022 között az erőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter.
Rajta kívül a DEA kuratóriumának tagja
Barna Zsolt, a Mészáros Lőrinchez tartozó Magyar Bankholding elnök-vezérigazgatója, Keszthelyi Erik, a szintén Mészáros-érdekeltség Hungarikum Alkusz alapító-társtulajdonosa,
Benkó Marcell, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány főigazgatója, az állami tulajdonú Hunatom Zrt. igazgatósági tagja, és Palotás Béla, a Dunaújvárosi Egyetem Professor Emeritusa.