Lelepleztek, gondolatbűnöző vagyok; úgy tudtam, hogy Óceánia Keletázsiával áll háborúban, pedig a Párt azt mondja, hogy Keletázsia mindig is a szövetségesünk volt. Azt is gondoltam, hogy az inflációt a háborúk, meg az elhibázott brüsszeli szankciók okozzák, de most az állami rádióból, a Kedves Vezető szavaiból megtudtam, tévedésben éltem.
Hiszen „miközben az egész ország az infláció ellen harcol, vannak olyanok, akik nem veszik ki ebből a részüket, ezt felháborítónak tartom (...) A nagy élelmiszerláncok vagy mondjuk úgy, hogy a multik, azok árspekulánsként viselkednek” – mondta Orbán Viktor. Az árspekuláns multik, nyerészkednek, ők okozzák az inflációt, akik ráadásul összejátszanak a brüsszeli bürokratákkal – hallhattuk a péntek reggeli szokásos Két Perc Gyűlölet alatt.
Most komolyan: hol élünk? Teljesen összemosódik a valóságunk az orwelli világgal.
Nem tudom, hogy miniszterelnök, úgy is mint a nép egyszerű gyermeke, mikor vásárolt utoljára a felcsúti kisboltban, vagy a fehérvári Lidlben? A valósághoz való közelsége alapján erre valamikor a múlt évezredben kerülhetett sor. Ha nem a hatvanpusztai cselédség intézné a Kedves Vezető bevásárlásait, akkor tudhatná, hogy a városokban és nagyobb településeken élő alsó- és középosztály bizony a német multiknál intézi a heti shoppingot. De a melósok is itt veszik meg a reggelire valót. Ugyanis ezek a cégek az elmúlt években Magyarországon (is) tökélyre fejlesztették a hatékonyságot, a versenyképességet. Hozták a már megszerzett tudást és alkalmazták. Ha az elmúlt tizenöt évben nem lettek volna itt a multik, az elkényelmesedett, hatékonytalan magyar kereskedelmi láncok miatt jóval magasabb lett volna az infláció.
A rossz értelemben vett káros spekuláció pedig ott lehetséges, ahol az állam és a piac, a szabályok nem működnek. Ahol korrupció van. De a legfájóbb momentum mind közül, hogy utoljára ebben az országban spekulánsokról, nyerészkedőkről Rákosi idején beszéltek a politikusok. Üdvözlet a régi világban!