Négy pontban vádat emeltek Donald Trump ellen kedden a washingtoni szövetségi körzeti bíróságon, amiért a gyanú szerint meg akarta változtatni a vereségével végződő 2020-as amerikai elnökválasztás eredményét.
A volt amerikai elnöknek a 45 oldalas vádirat tanúsága szerint
összeesküvés az Egyesült Államok megkárosítására,
hatósági eljárás akadályozására irányuló összeesküvés,
hatósági eljárás akadályozása,
és jogok elleni összeesküvés
gyanúja miatt állítják törvény elé. Azt, hogy ez fog történni, előrevetítette az a levél is, amely Donald Trump kapott Jack Smith különleges ügyésztől , aki most sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, a volt elnök hazugságai szították a Capitolium 2021. január 6-i halálos ostromát.
Donald Trump kezdettől fogva kétségbe vonta a 2020-as elnökválasztási eredményeket a nyilvánosság előtt, a 2021. január 6-i ostrom előtt tartott politikai gyűlésén újra kijelentve, hogy a megméretést elcsalták, ő pedig soha nem fogja elismerni az eredményt.
Ami a vádpontokat illeti – írja a The Washington Post – az első, az összeesküvés az Egyesült Államok megkárosítására arról szól, hogy Donald Trump többször többféle módon nyomást gyakorolt választási tisztségviselőkre billegő szövetségi államokban, hogy hagyják figyelmen kívül a szavazatszámokat, ne Joe Biden, hanem az ő győzelmét ismerjék el. Nyomást gyakorolt alelnökére, Mike Pence-re is, a Capitolium 2021. január 6-i ostromát pedig arra használta, hogy képviselőket és szenátorokat tántorítson el az elnökválasztási eredmény hitelesítésétől. A második vádpont szerint Donald Trump a hatósági eljárás akadályozására irányuló összeesküvéssel próbálta akadályozni, hogy a kongresszus 2021. január 6-án szavazással hitelesítse az elnökválasztás eredményét – Mike Pence-t szólította fel hogy ne tartsa meg a képviselőház és a szenátus együttes ülését –, a harmadik vádpont az, amire hivatkozva az Capitolium ostromában részt vevőket elítélik, a negyedik vádpont, a jogok elleni összeesküvés pedig azt jelenti, hogy Donald Trump „megfélemlítéssel, fenyegetéssel, elnyomással és sérülés okozásával” akadályozott meg másokat a törvényes jogaik gyakorlásában.
A volt amerikai elnök a vádemelést úgy kommentálta, hogy „amerikaiatlan boszorkányüldözés” az egész, az ellene és hívei ellen folytatott eljárásokat pedig a náci Németországéihoz hasonlította.
A vádirat szerint Donald Trumpnak mindebben hat ember segített, de őket nem nevezték meg és most vádat sem emeltek ellenük. Azt tudni, hogy négy jogászról, az igazságügyi minisztérium egyik volt tisztségviselőjéről és egy tanácsadóról van szó.
Az amerikai jog szerint egy összeesküvésnek nem kell sikerrel járnia ahhoz, hogy benne részt vevőket felelősségre vonhassák.
Jack Smith – aki korábban Hágában a koszovói háborús bűnöket vizsgálta – volt az a különleges ügyész, aki egyszer már vádat emelt Donald Trump ellen a nem megfelelően tárolt titkos iratok ügyében.
Donald Trump ártatlannak vallotta magát a titkos iratok ügyében, de 37 vádpontra kell felelnie