felsőoktatás; Tokaj-Hegyalja Egyetem;

2023-08-11 06:15:00

Falja a rektorokat is a közpénznyelő Tokaj-Hegyalja Egyetem, a vezetésében belharcok dúlnak

Belső körökből úgy tudjuk: az elmúlt hetekben legalább tízen távoztak az intézményből, és kétszer ennyien fontolgatták ezt a lépést, azzal indokolva, hogy nem értenek egyet az újonnan kinevezett rektor elképzeléseivel. Az Orbán-kormány szívéhez közeli borászképző a kirívóan alacsony ponthatáraival került felsőoktatási szégyenlistára.

Alig két éve alapították meg Sárospatakon a Tokaj-Hegyalja Egyetemet, de két rektort már elfogyasztott az intézmény, a harmadikat pedig épp most keresik. Az intézmény két komoly kormányközeli személyiségnek is szívügyévé vált: a felsőoktatási modellváltással megbízott kormánybiztos, sárospataki kuratóriumi elnök, e megbízatásáról nemrégiben lemondott Stumpf István, valamint Wáberer György üzletember, aki most tölti be ezt a posztot.

De – talán részben a családja által a térségben megszerzett szőlőbirtokok révén – Orbán Viktornak is fontos a tokaji egyetem ügye: a Szabad Európa szerint még 2020-ban kapta a megbízást Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke, a Patrícius birtok irányítója, hogy hozzanak itt létre bordeaux-i és toszkán mintára felsőfokú borászati szakképzést.

Alaposan ki is stafírozták az intézményt: a korábban állami tulajdonban lévő Grand Tokaj Zrt. tulajdonjoga átkerült a Tokaj-Hegyalja Egyetem alapítványhoz. A korábbi hírek arról szóltak, hogy ezzel mintegy 75 milliárdnyi vagyon felett gazdálkodik az ország legfiatalabb egyeteme, ám forrásaink szerint ez nem likvid, mozgatható tőke, ingatlanokban, állampapírokban és kincstárjegyekben áll, s csak külön kormányzati engedéllyel lehetne belőle bármit értékesíteni. A cél az lett volna, hogy e hatalmas vagyonelem hozama tartsa majd el az egyetemet, ám ezt eddig nem sikerült megvalósítani. Az intézmény működtetésére úgy 1,5 milliárd forintnyi központi forrást kell minden évben biztosítani.

Az elsőként kinevezett rektor, a sárospataki születésű Bolvári-Takács Gábor, a Magyar Táncművészeti Egyetem korábbi megbízott rektora egy év után családi okokra hivatkozva lemondott a tisztségéről, a helyére ideiglenes megbízatással Horváth Ágnest nevezték ki, aki Stumpf Istvánhoz, az egri Századvég Iskola hajdani vezetőjeként kötődött. Az új rektori pályázatra nemcsak ő, hanem az a Fiáth Attila borakadémikus is beadta a pályázatát, aki a tokaji egyetem sikeres, nemzetközi oktatókkal elindított felsőfokú szakképző kurzusát, a Tokaj School of Wine Business-t létrehozta. Az egyetem öttagú kuratóriumából Molnár Péter, Wáberer György és Sauska Krisztián a nevét viselő borászat alapítója Horváth Ágnest támogatta, míg Stumpf István és Herbst Árpád az utóbbit. Emiatt végül kenyértörésre került sor, Stumpf lemondott kuratóriumi elnöki megbízatásáról, és vele együtt kilépett a budapesti Metropolitan Egyetemet alapító Herbst Árpád is.

Mindez júniusban történt, majd augusztus elején Wáberer György váratlanul felmentette a hivatalosan még ki sem nevezett Horváth Ágnest a posztjáról, s erről az egyetem dolgozóit egy körlevélben tájékoztatta, döntését a további elvándorlás megállításával indokolva.

Belső körökből úgy tudjuk: az elmúlt hetekben legalább tízen távoztak az intézményből, és kétszer ennyien fontolgatták ezt a lépést, azzal indokolva, hogy nem értenek egyet az újonnan kinevezett rektor elképzeléseivel.

Menesztésében vélhetően utolsó csepp volt a pohárban, hogy az egyetemen indokolatlanul alacsonyan húzták meg a ponthatárokat,

 Az egyetemet létrehozásakor a térség “legnagyobb intellektuális beruházásának” nevezte az intézmény első rektora, Bolvári-Takács Gábor.

„Teljesen abszurd és komolytalan” 

Az egyetemre 2022-ben mindössze 389-en adták be jelentkezésüket a tavaszi felvételi eljárásban, ami a legalacsonyabb jelentkezői szám volt az állami és a „modellváltó” egyetemek körében, közülük 141 hallgatót vettek fel. A legtöbben (19 fő) óvodapedagógus szakra kerültek be, de közülük csak 5-en kezdték el a nappali képzést, 14-en levelező formában tanulnak. A nappali képzésre 310 ponttal, a levelezőre 287 ponttal lehetett bekerülni a maximális 500 pontból. Tanító szakra 18 főt, gyógypedagógiára 12 főt, szőlész-borász mérnöki alapszakra 9 főt, szőlész-borász felsőfokú szakképzésre 12 főt vettek fel. Az alapképzések között egyébként épp a szőlész-borász mérnökihez kellett legkevesebb pont (281) tavaly, a felsőfokú szakképzések között pedig a szőlész-borász képzéshez (256 pont). A turizmus-vendéglátás alig érdekelt valakit.

Talán a korábbi alacsony érdeklődés is az egyik oka lehet annak, hogy idén jelentősen csökkentették a bejutáshoz szükséges ponthatárokat: a nappali rendszerű, állami ösztöndíjas óvodapedagógus képzésre már 184 pont is elég volt a tavalyi 310 helyett, de a szőlész-borász mérnöki alapképzéshez is 101 ponttal kellett kevesebb, mint egy éve. Az alapképzések tekintetében a nappali rendszerű, államilag finanszírozott programtervező informatikus szakon húzták meg idén a legalacsonyabb ponthatárt: az 500-ból mindössze 152 pontot kellett, míg tavaly 320. Ez országos szinten a legalacsonyabb pontszám, ami ehhez a képzéshez kellett. Összehasonlításképp: az Eötvös Loránd Tudományegyetem budapesti campusán 420 pontra, a Debreceni Egyetemen 389 pontra, de még a Nyíregyházi Egyetemen is 277 pontra volt szükség ugyanehhez a képzéshez. A tokaji egyetemre idén már 951-en jelentkeztek, közülük 499 főt vettek fel.

Olyan alacsony ponthatárokkal, mint amilyenek a tokaji egyetemen voltak, semmi értelme „egyetemi” képzéseket indítani – vélekedett az első Orbán-kormány oktatási minisztere és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) korábbi elnöke, Pálinkás József egyetemi tanár. Lapunknak azt mondta, szerinte annak, hogy a ponthatárokat ilyen alacsonyan húzták meg, egyetlen célja van: minél több hallgatót sikerüljön felvenni, akik után az egyetem állami normatívát kap. Rámutatott: például a programtervező informatikus szakra bejutáshoz szükséges 152 pont azt jelenti, hogy olyanok is bekerülhettek, akiknek semmilyen tantárgyból nincs emelt szintű érettségijük, nincs nyelvvizsgájuk, és a középszintű érettségit is elégséges-közepes szinten tették le. Pálinkás szerint „teljesen abszurd” és komolytalan, hogy egy ilyen szakon olyanok is tanulhatnak, akiknek nincs matematikából, informatikából emelt szintű érettségijük. Programtervező informatikus állami ösztöndíjas, nappali alapképzésre egyébként 49-en jelentkeztek idén a tokaji egyetemre, közülük 18-at vettek fel.

Az MTA volt elnöke azt is aggasztónak tartja, hogy pedagógiai szakokra is alacsony pontszámokkal lehetett bekerülni, szerinte a 180 pont körüli ponthatár sem sokkal jobb, mint a 152. Felidézte: ő maga 2018-ban hagyott fel az egyetemi oktatással, amikor a Debreceni Egyetemen, bár nem ennyire, de szintén alacsony ponthatárokat húztak meg a természettudományos tanári szakokhoz. Akkor például 311 pont kellett egy fizika-matek tanári szakhoz, de Pálinkás József szerint így is „olyan gyenge” volt a hallgatói felhozatal, hogy képtelen volt jó szívvel folytatni az oktatást.

 Nagyon nehéz volt úgy megpróbálni oktatni őket, hogy látszott, nem is érdekli őket igazán az a terület, amit választottak, nem voltak azon az intellektuális szinten, hogy fel lehessen kelteni az érdeklődésüket - fogalmazott Pálinkás József. Juhász Dániel