Bejelentettem az Országos Roma Önkormányzat teljes ellehetetlenülését és fizetésképtelenségét – nyilatkozta lapunknak Lakatos Oszkár, az ORÖ elnöki teendőket ellátó általános elnökhelyettese. Elmondása szerint – bár ez eddig nem került nyilvánosságra – erről már július 21-én tájékoztatta Fülöp Attilát, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárát, később pedig újabb levelet küldött.
Lakatos Oszkár részletesen ismertette azt is, hogy milyen következményekkel jár az Országos Roma Önkormányzatra nézve a fizetésképtelenség. A lényeg: teljesen megbénul a testület, az ORÖ hivatala és az ORÖ intézményeinek működése. A közgyűlés összehívására sincs pénz, a képviselők így semmilyen aktuális ügyben nem tudnak döntést hozni. (Az ORÖ fenntartásában lévő két iskola legalább hozzájutott állami forrásokhoz.) Az elnökhelyettes megállapítása szerint a Belügyminisztérium részéről tapasztalt intézkedésekkel, vagy azok elmaradásával okozott kár a „teljes magyarországi roma társadalom nemzetiségi jogainak jogellenes csorbítását jelenti”. A politikai és anyagi felelősség ezért – hangsúlyozta Lakatos Oszkár – kizárólag a Belügyminisztérium államtitkárságát terheli.
A tárca még nem reagált, ahogyan eddig lapunk többszöri megkeresésére sem érkezett válasz.
A Népszava adta hírül, hogy a tárca összességében több mint egymilliárd forint visszafizetését követeli az ORÖ-től. Az országos önkormányzat által vitatott tartozások még az előző ciklusban, a Farkas Flórián-féle Híd a munka világába program és hasonló projektek során keletkeztek. Lakatos Oszkár állítja, hogy a pénz jelentős részét az ORÖ már visszafizette, a minisztérium szerint azonban ezt a működési támogatásból nem tehette volna meg.
Nem ereszti az ORÖ-t a kormány, már egymilliárd forintnál is többet követel Pintér Sándor tárcája„A helyzet kritikus, szinte kilátástalan” - A technikai csőd állapotába került az Országos Roma ÖnkormányzatA 2016-os évről szóló pert a tárca első fokon megnyerte, az ítélet értelmében az ORÖ-nek kamatostul 527 milliót kell fizetnie. Az ORÖ fellebbezett a döntés ellen, jogerős ítélet még nincs. 2017-re, 2018-ra és 2019-re vonatkozóan a minisztérium további 540 millió forintot követel. Ebből 323 milliót a tárca végrehajtás útján, az adóhatóság közreműködésével akar behajtani. A Belügyminisztérium ezeknek a tételeknek az ügyében is bírósági pert indított.
A minisztérium kezdeményezte továbbá, hogy jegyezzenek be végrehajtási jogot az ORÖ székházára. Lakatos Oszkár közlése szerint az ORÖ számlájára tett inkasszó határideje lejárt. Újabb inkasszóval az adóhatóság egyelőre nem terhelte meg a számlát, de ez bármikor megtörténhet. Mivel az ORÖ nem kapta meg a július közepéig esedékes állami támogatást, a rezsiszámlákat se tudja miből fizetni. Így aztán úgynevezett nullás igazolással sem rendelkezik, ami tanúsítaná, hogy nincs köztartozása. Ha viszont nincs nullás igazolása, nem kaphat állami támogatást. Ördögi kör – mondta Lakatos Oszkár.
Végrehajtási jogot jegyeztet be az ORÖ székházára az állam, leállítja a központi támogatást isÚj fejlemény, hogy az ORÖ fellebbezést nyújtott be az adóhatósághoz, kérve a Belügyminisztérium kezdeményezésére indult végrehajtási eljárás felfüggesztését. Lakatos Oszkár álláspontja szerint törvénysértő, hogy olyan összegeket vontak el (és vontak meg) az ORÖ-től, valamint olyan összegek esetében indult végrehajtás, amelyekről még nincs jogerős bírósági döntés. A minisztérium tehát már azt megelőzően elvette a pénzt, hogy annak jogszerűségét a bíróság kimondta volna – állapította meg.
Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos a minap újabb interjút adott a Mandinernek. Ebből – és más megnyilvánulásaiból – Lakatos Oszkár azt a következtetést vonta le, hogy az Országos Roma Önkormányzat nem remélhet segítséget a kormánybiztostól. Lakatos szerint Sztojka félrevezető és valótlan állításokat is tett. Az ORÖ elnökhelyettese ezért nyilvános vitára hívja a kormánybiztost, akinek rövidesen elküldi az erről szóló hivatalos meghívót.
Levegőhöz jutnak az ORÖ oktatási intézményei, a dolgozók megkapják a fizetésüket