Izrael;tömegtüntetés;igazságügyi reform;

- Alkotmányos válság Izraelben: csak Tel-Avivban több mint 100 ezren tüntettek az igazságügyi reform ellen

Mintegy 150 helyszínen izraeliek tömege tiltakozott szombaton este, immár zsinórban 32. hete a Benjamin Netanjahu szélsőjobbra támaszkodó kormányának igazságügyi „reformja” ellen. 

Csak Tel-Avivban több mint 100 ezren vettek részt a tüntetésen. A tiltakozó megmozdulásnak újabb lendületet adott, hogy a nyári törvényhozási szünetben sem mutatkozik a kormányzati hajlandóság a kompromisszumra, néhány napja a kabinet jelezte, hogy a hatalmas ellenállás, bírálatok és tüntetések ellenére az őszi ülésszakon véglegesíteni kívánja a reform legkritikusabb részét.

Az is szítja a kedélyeket, hogy Netanjahu miniszterelnök mindmáig nem adott megnyugtató választ arra, tiszteletben fogja-e tartani a Legfelsőbb Bíróság ésszerűségi törvényre vonatkozó döntését. Az igazságszolgáltatás függetlenségét csorbító, már megszavazott törvényt szeptember 12-én tárgyalja a Legfelsőbb Bíróság, több kormánytag egyértelművé tette, figyelmen kívül fogják hagyni a várhatóan számukra nem kedvező döntést.

A The Times of Israel szerint a tüntetés vezetői szombaton azzal fenyegettek, hogy ha a kormány nem tartja tiszteletben a Legfelsőbb Bíróság ésszerűségi törvényre vonatkozó döntését, akkor leállítják a gazdaságot. A Kan közszolgálati műsorszolgáltató is azt jelezte, az általános sztrájk érik, a szervezők ezzel is azt kívánják bebizonyítani, hogy Izrael alkotmányos válságban van. (Március végén azért állította le Netanjahu a reform folyamatát, mert minden szektorra kiterjedő általános sztrájk bénította meg az országot és egyre veszélyesebb méreteket öltött a hadsereg tartalékosainak szolgálatmegtagadása.)

Az alkotmányos válság rémképét már többször felvetették civilek, jogászok és ellenzéki politikusok egyaránt, szombaton viszont Hanan Meltzer, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökhelyettese azt mondta, Izrael máris alkotmányos válságban van. Mindezt annak köszönhetően, „a lengyel és a magyar módosítások közül a legrosszabbat vettük át”. A jogászprofesszor hozzátette, ha ezeket a törvényeket elfogadják, Izrael megszűnik a Közel-Kelet egyetlen demokráciájának lenni.

Az AFP-nek nyilatkozó egyik tüntető pedig azt mondta: „Izrael veszélyesen kettészakadt, az a benyomásunk, hogy polgárháború szélére sodródott. Kijövünk tiltakozni, de már félnünk kell a kormány mellett utcára vonulóktól. Ezt a kormányt meg kell dönteni” szögezte le a tel-avivi férfi.

Közben pedig az Ódor Lajos vezette pozsonyi kormányt támadják, amiért korrupciós bűncselekmények gyanújával őrizetbe vették a Smer-SD színeiben induló volt országos rendőrfőkapitányt.