Három nap alatt négy fergeteges nézőtéri és kritikai sikert arató edinburghi koncertje után a hétvégén a zsúfolásig megtöltött Royal Albert Hall hallgatóságát kápráztatta el a Budapesti Fesztiválzenekar. Két többé-kevésbé hagyományos fellépésének első felében a helyi lakos Schiff András csatlakozott az együtteshez, szombaton Schumann a-moll, majd vasárnap Bartók Londonban sajnos viszonylag ritkán felcsendülő 3. zongoraversenyével. A Schumann-darab pajkosnak és merengőnek egyszerre hangzó, harmonikus előadása után üdvrivalgó közönség két jutalmat is kapott a zongora lovagjától és a zenekartól, gyorsan igazolva, hogy a BFZ-től soha nincs messze a meglepetés. Schiff ráadásként előbb kísérőként működött együtt a Brahms Zigeunerlieder ciklus egyik darabjával dalra fakadó zenekari tagokkal, majd Schumannhoz visszatérve az Album für die Jugend, Gyermekalbumból játszotta el látható örömmel a Vidám paraszt visszatér a munkából miniatűrt.
Ha lehet, még nagyobb ováció fogadta a haldokló Bartók Béla megindító búcsúját szülőföldjétől, az élettől és a versenymű címzettjétől, feleségétől, Pásztory Dittától. Schiff szokásos érzékenységével egyesítette a komponista fájdalmát, vigaszt nyújtó igyekezetét és az ateistaként váratlan vallásos szellemiséget. Az ünneplés után megható volt látni, ahogy a sok évtizedre visszanyúló művészi partnerek, Fischer Iván és Schiff András érzelmesen átölelték egymás, a zongorista pedig a zenekar közé vegyülve hallgatta végig a második részben elhangzó Beethoven 3., Eroica szimfónia megindító, a lenyűgöző hősiesség helyett sodró érzelmeket tükröző interpretációját. E második tradicionális Proms-nagykoncert végén a zenekar tanúskodott arról, hogy tagjai felett nem múlt el nyomtalanul a Kodály-módszer. Mint Fischer bejelentette, a nézőtéren helyet foglaló nőket Fanny Mendelssohn egy kórusművével kívánta köszönteni a hangszeres művészek egyre gyakorlottabb „amatőr” énekkarával.
A The Daily Telegraph röviddel Proms-fellépése előtt készített Magyarországon is visszhangot keltett interjút Schiff Andrással. A zongoraművész kifejtette, mennyire egyetért azokkal, akik szerint a klasszikus koncertek nagyon merevek és kiszámíthatóak, ezért a muzsikusoknak és koncertszervezőknek el kell gondolkozniuk azon, hogyan lehetne ezen változtatni. Ahogy ezt hangsúlyozza, Fischer Iván nagyon sokat foglalkozik ezekkel a kérdésekkel. Az általa is beharangozott vasárnap kora délutáni kívánsághangverseny, ezúttal is nagy tetszést aratott. Mint ezt lapunknak később Fischer Iván kifejtette, hasonló rögtönzésekre már Haydn idejében is volt példa. A BFZ kezdeményezésével hagyomány indult el, a zenekari tagok kifejezetten élvezik a gyors reagálás és lapról olvasás kihívását. Fischer egyébként nagy rajongója a Proms műfajának és minden más helyszínnél lelkesebb közönségének. Szerinte mindenki, aki a zene jövője miatt aggódik, jöjjön el ide.
Említett interjújában Schiff leszögezte, hogy a közeljövőben nincs reménye Magyarországra utazni és ott fellépni. Az Orbán-kormány még sokáig hatalmon lesz, miután úgy írta át az alkotmányt, hogy az ellenzék gyakorlatilag képtelen megnyerni egy választást. Ha a fenyegetéseket nem is veszi komolyan, tény, hogy egy szociális csatornán emberi ürüléknek nevezték őt és más prominens zsidókat, valaki pedig megígérte, hogy levágja a kezét, ha valaha beteszi a lábát Magyarországra. Az igazság az, hogy Schiff András nem kevésbé aggódik a brit bevándorláspolitika miatt is, amely ma már nem tenné lehetővé olyan személyiségek, mint Alfred Brendel és Daniel Barenboim letelepedését.